Polskie Radio
Section05

Bez Przedawnienia

Piotr Gliński: kwestia reparacji jest polską racją stanu

Wicepremier Piotr Gliński w "Trójkowym komentarzu dnia", odnosząc się do opublikowanego w czwartek raportu nt. strat wojennych w czasie II wojny światowej, ocenił, że "kwestia reparacji jest polską racją stanu". – Hasło "bez przedawnienia" jest bliskie całemu społeczeństwu – podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski dzieła sztuki zbrodnie wojenne Piotr Gliński Bartłomiej Graczak społeczeństwo Trójka

Dr Klarecki: Niemcy byli przygotowani do rabunku już przed wybuchem wojny

"Mamy informacje, że w Muzeum Narodowym były delegacje niemieckie, które już wcześniej wybierały i spisywały dokładnie dzieła sztuki. Niemcy wszystko notowali i przygotowywali się do rabunku" - tak o działaniach przedstawicieli III Rzeszy prowadzonych przed wybuchem II wojny światowej mówił w Dwójce dr Mariusz Klarecki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa rocznica Dwójka Michał Szułdrzyński

NASZ WYWIAD Jest podstawa prawna, ale trudna do wyegzekwowania. Jak i gdzie Polska może walczyć o reparacje?

- Wiele działań niemieckich naruszyło prawo międzynarodowe i Regulamin haski z 1907 roku, jak np. niszczenie Warszawy już po Powstaniu Warszawskim, i z tej perspektywy można znaleźć podstawę prawną do reparacji, ale w wyniku szeregu oświadczeń, upływu czasu i uwarunkowań będzie to bardzo trudne do wyegzekwowania - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Mateusz Piątkowski, prawnik z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy reparacje wojenne prawo HISTORIA ZSRR

ANALIZA Jak inne kraje walczyły o reparacje i odszkodowania za II wojnę światową? Przypadki Grecji i Włoch

Niemieckie władze od lat powtarzają mniejszym krajom to samo: sprawa reparacji jest zamknięta. To przemyślana taktyka. Część państw się poddała, ale Grecja, Polska walczą nadal. Z kolei we Włoszech miejscowe sądy skazują rząd RFN na odszkodowania za zbrodnie nazistów – Berlin nie chce płacić, ani oddać nieruchomości na poczet kar, i już dwa razy pozwał Włochy do trybunału w Hadze.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Włochy Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne ZSRR

Reparacje wojenne. Jarosław Kaczyński: zapadła decyzja o wystąpieniu do Niemiec o odszkodowanie

- Zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne i odszkodowania za to, co Niemcy uczynili w Polsce w latach 1939-1945 - powiedział w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, "jest polskim obowiązkiem ich zgłoszenie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reparacje wojenne II wojna światowa Jarosław Kaczyński Niemcy historia Polski

"Polacy mieli być w większości eksterminowani". Premier Morawiecki o agresji Niemiec na Polskę

- Polacy mieli być w większości eksterminowani, a ta pozostała część miała zostać niewolnikami narodu panów. Ten plan realizowano z żelazną konsekwencją. Ta akcja była realizowana przez Niemców od początku wojny. Doszło do zbrodni na narodzie, niewinnych ludziach - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie trwała prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa II wojna światowa reparacje wojenne zbrodnie wojenne społeczeństwo Niemcy

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Ambasador Niemiec: uznajemy swoją historyczną odpowiedzialność

Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej napisał w mediach społecznościowych, że Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność. Jak dodał poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców, bez żadnego "ale".   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

Reparacje wojenne. Józef Menes: w raporcie zostały uwzględnione straty demograficzne

- W 2005 roku straty Warszawy zostały oszacowane na około 22 miliardy złotych. Nie zostały tam jednak uwzględnione straty demograficzne i to jest duża różnica w stosunku do raportu, który będzie dzisiaj przedstawiany. Tutaj zostały oszacowane straty związane ze śmiercią ponad pięciu milionów polskich obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Menes, w latach 2004-2005 sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy POLSKA II wojna światowa historia Polski Polskie Radio 24

Raport o stratach wojennych Polski. Przydacz: prawda nie może być zamglona

– Mijają kolejne lata, kolejne pokolenia i myślę, że teraz sytuacja na Ukrainie – przypomnienie, że bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze, że agresor powinien zostać nazwany agresorem, a straty stratami – to odpowiedni moment, by taką tematykę podnieść – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o polski raport nt. strat wojennych. – Nie możemy pozwolić na to, by ta prawda została zamglona, a kat z ofiarą wymieszany pomiędzy ideologicznymi dyskusjami – podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reparacje wojenne MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz Beata Michniewicz II wojna światowa relacje polsko-niemieckie historia Polski

"Działanie władz PRL było wadliwe prawnie, nieskuteczne". Historyk o rzekomym zrzeczeniu się reparacji

- Aby było skuteczne, powinno mieć podobny charakter jak zrzeczenie się spadku w prawie cywilnym przez donatora. Muszą być dwie strony, zrzekający się i beneficjent. Zagadnienie reparacyjne musi być traktowane w ten sposób, że podmiotem są całe Niemcy, co wynika z doświadczeń historycznych związanych z reparacjami za I wojnę światową - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne POLSKA

83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Polskim Radiu

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia, również w radiowej Trójce, będzie można wysłuchać audycji specjalnych, a w nich m.in. rozmów z ekspertami ­i historykami. Ponadto transmisje z obchodów państwowych z udziałem najważniejszych przedstawicieli władz. Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu bezprzedawnienia.polskieradio.pl, zawierającego opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio W POLSKIM RADIU

NASZ WYWIAD Roger Moorhouse: odwiecznym problemem polskiej historii jest to, że wymyka się zachodnim narracjom

Jak ocenia brytyjski historyk Roger Moorhouse, historia kampanii wrześniowej wciąż nie jest dobrze znana na Zachodzie. Autor książki "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi", podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że mimo iż Paryż i Londyn przystąpiły do wojny po ataku Niemiec na nasz kraj, to w literaturze pierwszy miesiąc wojny zwykle jest traktowany zdawkowo. - To odwieczny problem z polską historią. Zawsze jakoś wymyka się zachodnim narracjom - wskazuje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski TYLKO U NAS NASZ WYWIAD Niemcy Wielka Brytania Rosja

Obrócone w popiół. Straty bibliotek Warszawy w wyniku niemieckiej okupacji

Szacunkowe dane są zatrważające: około 70 procent polskich zasobów bibliotecznych, które po wrześniu 1939 roku zostały przejęte przez Niemców, uległo bezpowrotnemu zniszczeniu. Największe skarby przechowywane były w bibliotekach Warszawy – podczas wojny dotknęła je hekatomba.    
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Warszawa Biblioteka Narodowa biblioteka Uniwersytet Warszawski książki Powstanie Warszawskie HISTORIA

NASZ WYWIAD Berlin wobec reparacji. Gmyz: Niemcy miewają wyrzuty sumienia, ale one nie są tam wysoko cenione

- Stanowisko niemieckiej klasy politycznej w sprawie reparacji wojennych jest prawie jednolite. Panuje przekonanie, że polskie roszczenia są niedopuszczalne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz. Z korespondentem TVP w Berlinie rozmawiamy o tym, jak zamknąć ten trudny rozdział w relacjach z Niemcami, bo - jak ocenia nasz rozmówca - "nie można powiedzieć, by nędzne ochłapy otrzymane po wojnie w jakikolwiek sposób zrekompensowały nam straty".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Berlin reparacje wojenne Cezary Gmyz

NASZ WYWIAD Czy Polska zrzekła się reparacji? Prof. Gontarski: zarzut nieważności możemy podnieść w każdej chwili

- Nie jest potrzebne jakieś oświadczenie obecnego polskiego rządu wycofujące zrzeczenie się reparacji od Niemiec w 1953 roku. Bo jeżeli coś było robione pod przymusem - przymusem fizycznym, psychicznym albo ekonomicznym - z mocy prawa międzynarodowego publicznego staje się od początku nieważne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Waldemar Gontarski, prawnik, specjalista od prawa międzynarodowego publicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Niemcy prawo

TYLKO U NAS "Mordowałeś i kradłeś - masz odpokutować i zadośćuczynić". Prof. Krysiak o reparacjach od Niemiec

- Niemcy często powtarzają, że nie mamy prawa żądać reparacji. Ja mówię w ten sposób: złodzieju, jeśli ukradłeś, masz oddać. W prawie karnym każdego kraju kradzież jest penalizowana. Nie tylko jest kara, ale i zwrócenie zagrabionego mienia. Tutaj nie ma żadnej dyskusji. Prawo jest proste: złodziej musi oddać. Jest też drugie prawo - moralne. Skrzywdziłeś, zamordowałeś - musisz odpokutować - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy historia Polski odszkodowanie II wojna światowa społeczeństwo zbrodnie wojenne TYLKO U NAS NASZ WYWIAD POLSKA

Kresy Wschodnie. Przez II wojnę światową Polską straciła niemal pół terytorium

- W ujęciu propagandowym Polska wyszła zwycięsko z II wojny światowej. Ale jakiż to za zwycięzca, którego terytorium było o 20 procent mniejsze niż przed ową zwycięską wojną? Jakiż to zwycięzca, który stracił kilka milionów swoich obywateli? – pytał historyk prof. Jerzy Eisler w radiowej audycji "Kronika polska". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita ZSRR Józef Stalin Kresy konferencja teherańska HISTORIA