Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

"Lewa wolna" jako przekaz historyczny. Prof. Łukomski: Mackiewicz miał wielkie wyczucie dziejowe

- "Lewa wolna" to przede wszystkim przekaz polityczny, przekaz historyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk, pytany o słynną powieść Józefa Mackiewicza. - Mackiewicz, mimo iż nie był profesjonalnym historykiem, miał wielkie wyczucie dziejowe, wielkie wyczucie historii i taka ta powieść jest. Jest też opatrzona materiałami źródłowymi, udowadniającymi pewne tezy związane z przebiegiem działań wojennych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Józef Mackiewicz KULTURA literatura

Wideo 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Prof. Kucharczyk: bezpieczeństwo Polski to także edukacja

– Żołnierze, którzy w 1920 roku walczyli za Polskę, mieli świadomość, że Polska jest tego warta. Jeżeli damy sobie wmówić, że Polska to zbiór nierozliczonych krwawych plam i nie ma żadnego powodu do chluby, to powstaje pytanie wśród młodych czy jest sens walczyć o taki kraj – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także gen. Bogusław Pacek i Bartłomiej Wypartowicz z "Defence24".
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie żołnierze bezpieczeństwo edukacja POLSKA społeczeństwo Bartłomiej Graczak Trójka 1920

Doktor Michał Przeperski o Bitwie Warszawskiej: to było starcie cywilizacji

- Rok 1920 był w sensie ścisłym czymś, co możemy określić mianem starcia cywilizacji. Polska reprezentująca cywilizację europejską w zachodnim wymiarze musiała się zderzyć z wersją modernizacji bolszewickiej, sowieckiej, która przypominała coś niezwykle barbarzyńskiego, brutalnego - mówił w Dwójce dr Michał Przeperski, historyk i rzecznik Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka Dwójka historia Polski Paweł Siwek wojna 1920

Święto Wojska Polskiego. Szef MON złożył życzenia żołnierzom

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, składając życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego, we wpisie na Twitterze podkreślił, że 15 sierpnia oddajemy hołd triumfowi oręża polskiego nad bolszewikami, a po ponad stu latach rosyjski imperializm znów zaatakował. W tym roku obchodzimy 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie żołnierze służby i bezpieczeństwo siły zbrojne armia Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak NATO

"Cud nad Wisłą" – jedno z najważniejszych starć w dziejach

102 lata temu oddziały Wojska Polskiego u progu spodziewanej przez wielu klęski, zdołały odepchnąć i pokonać nacierające wojska rosyjskie Frontu Zachodniego. Zwycięstwo strony polskiej z 15 sierpnia radykalnie zmieniło losy wojny i pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej. W 1920 roku ambasador brytyjski w Berlinie Lord Edgar Vincent d'Abernon podsumował znaczenie "Cudu nad Wisłą", nazywając starcie jedną z osiemnastu decydujących bitew w dziejach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bolszewicy historia Polski Włodzimierz Lenin 1920 Aleksander Ziemiańczyk społeczeństwo Europa Wojsko Polskie

Geneza Bitwy Warszawskiej. Zaczęło się jeszcze w 1918 roku…

Bitwa Warszawska tocząca się na obszarze pomiędzy Dęblinem a granicą z Prusami Wschodnimi była sumą kilku starć, o których wyniku przesądziły determinacja polskiego dowództwa i żołnierzy oraz doskonale przygotowany plan działań. O genezie Bitwy Warszawskiej, czyli o wydarzeniach na froncie polsko-bolszewickim w czerwcu i lipcu 1920 roku, w 102. rocznicę "Cudu nad Wisłą" mówili Piotr Łodej i historyk prof. Tomasz Gajownik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski Piotr Łodej Tomasz Gajownik bolszewicy Armia Czerwona niepodległość Kijów społeczeństwo

Apel Pamięci. Prezydent Duda: cena wolności i niepodległości nie jest abstrakcją

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie oddano hołd żołnierzom, którzy zginęli w wojnie 1920 r. W odczytaniu Apelu Pamięci wziął udział prezydent Andrzej Duda. - Dowódcy przyprowadzają tutaj żołnierzy po to, żeby zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości, żeby to nie było tylko abstrakcją - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Andrzej Duda prezydent Wojsko Polskie

Bitwa Warszawska 1920 r. Prof. Kornat: polska armia wykonała fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem Piłsudskiego

- Był to cud w znaczeniu takim, że dokonał się zwrot akcji na froncie, pomimo tego, że żołnierz polski ponosił klęski na olbrzymiej części Europy Wschodniej, to nie doszło do demoralizacji polskiej armii, wykonała ona fenomenalny zwrot zaczepny pod dowództwem marszałka Piłsudskiego, manewr flankowy od południa w stylu napoleońskim - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA II wojna światowa historia Polski 1920 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Józef Piłsudski

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Prezes PiS: tak samo dziś ukraińskie miasta powstrzymują napór Rosji

"Tak jak ówcześnie Warszawa stanęła na drodze bolszewickiej nawale, tak dziś ukraińskie miasta powstrzymują napór Rosji prącej do odbudowy imperium" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski wojna 1920 wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Rosja Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS społeczeństwo POLSKA

102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Szef MON do żołnierzy: dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna

W przeddzień Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom wyróżnienia i medale - "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Przed siedzibą resortu obrony, jak co roku, spotykając się z żołnierzami, minister Mariusz Błaszczak dziękował im za ich codzienną oraz nienaganną służbę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie żołnierze siły zbrojne armia ojczyzna historia Polski HISTORIA

"Bój o wszystko". Krzysztof Jabłonka o znaczeniu Bitwy Warszawskiej

- Zdawano sobie sprawę, że w świecie, który niosą bolszewicy, nie da się żyć. Prędzej czy później i tak przesiedliliby nas na Syberię. Trzeba było dać z siebie wszystko. Cudem było, że wszystko udało się zgrać. To nam się zdarza co jakiś czas. Od Grunwaldu, po Wiedeń i Bitwę Warszawską - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka