Polskie Radio
Section05

biznes

Gdzie naukowcy spotykają się z biznesem i samorządami

W Toruniu już po raz piaty trwa trzydniowe Forum Inteligentnego Rozwoju. Od samego początku istnienia forum wiodącym tematem są wyzwania innowatorów związane z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu oraz z pomyślnym wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych usług i produktów. Pomysłodawcy i organizatorzy skupiają uwagę nie tylko na projektach wdrożeniach, ale także na badaniach podstawowych, bez których innowacje nie powstaną – właśnie takie projekty szczególnie promują, aby zwiększyć szansę na wykorzystanie tych badań w przyszłości w praktyce gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Toruń konferencja wykład nowoczesne technologie NAUKA samorząd Piotr Łodej Trójka

Największy kryzys w historii komercyjnego lotnictwa wciąż trwa. LOT dostosowuje się do warunków rynkowych

- Mamy do czynienia z największym kryzysem w historii komercyjnego lotnictwa. Ruch lotniczy zamarł na początku 2020 roku na skutek pandemii. Od tego czasu następuje jego bardzo powolna odbudowa. Od kilkunastu miesięcy praktycznie zamknięte pozostają Stany Zjednoczone i kierunki azjatyckie, które stanowiły dla PLL LOT główne źródło marży - powiedział Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych PLL LOT na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europejski Kongres Gospodarczy LOT transport turystyka

ANALIZA Bilans przepływów finansowych między Polską a UE. Budżet RP skorzystał na przestrzeni lat

Budżet Unii Europejskiej (UE) jest rocznym planem finansowym UE. Finansuje on działania, które generują europejską wartość dodaną lub których koszty byłyby wyższe, gdyby finansowano je z budżetów państw członkowskich. Do działań takich należy np. ochrona granic zewnętrznych UE, wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, budowa transeuropejskich sieci energetycznych i transportowych, wspieranie międzynarodowych wymian studentów czy finansowanie unijnych polityk - przede wszystkim polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Sprawdzamy, jakie jest saldo bilansu transferów finansowych między Polską a UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse informacja Rząd RP Unia Europejska

XIII EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY Krajowy Plan Odbudowy na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym. Debata ekspertów

Opracowywany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy będzie przełomowym rozwiązaniem mającym na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią. Na inwestycje w kluczowe dla przyszłości Polski branże gospodarki będzie przeznaczonych łącznie ponad 58 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy. O Krajowym Planie Odbudowy rozmawiać będą uczestnicy debaty w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse informacja Rząd RP

KARPACZ 2021 Debata ''Europa w poszukiwaniu przywództwa''. Europejski Zielony Ład na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europa potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu służącej przekształceniu Unii w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto, w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, i w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse inwestycje Europa

Eksperci: dla przetrwania firm i pracowników warto było zadłużyć budżet państwa

Zadłużenie budżetu w minionym roku pozwoliło przetrwać przedsiębiorstwom i pracownikom, aby po pandemii była baza do odbudowywania gospodarki. Oczywiście będziemy z tego długu wychodzić przez co najmniej kilka lat, ale patrząc na to, jak dziś sobie ona radzi, można jednoznacznie powiedzieć, że było warto - mówili w audycji Rządy Pieniądza eksperci: Waldemar Kozioł (Wydział Zarządzania UW) i Adam Ruciński (firma doradcza BTFG).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa turystyka finanse

ANALIZA Prosta spółka akcyjna. Odpowiedź na potrzeby i wyzwania współczesnej gospodarki

Od 1 lipca 2021 r. można zakładać nową spółkę kapitałową - prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). Prosta spółka akcyjna jest odpowiedzią na dostrzeżone wyzwania współczesnej gospodarki, w szczególności w zakresie form prowadzenia działalności innowacyjnej. Opiera się na dwóch podstawowych założeniach - pierwszym jest prostota w praktyce funkcjonowania spółki - czyli łatwe założenie, działanie i, ewentualnie, likwidacja P.S.A. Drugie natomiast to elastyczność - projektowane przepisy nie ograniczają swobody akcjonariuszy, gdy nie jest to konieczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca przedsiębiorstwo