Polskie Radio
Section05

biznes

Najcenniejsi prezesi polskich firm. "Parkiet": szef KGHM, a potem długo, długo nikt

Według najnowszego raportu firmy Martis Consulting "Wycena polskich menedżerów", wartość dziesięciu najcenniejszych prezesów jest zdecydowanie wyższa niż rok temu. "Najmocniej statystykę podbija jedna osoba: Marcin Chludziński z KGHM. Przypada na niego aż 1,85 mld zł" - czytamy w dzienniku gospodarczym "Parkiet".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma prezes wycena firmy KGHM Polska Miedź LPP Orlen

Siegmund Lubin. Polak, który robił filmy, zmniejszał projektory i drażnił Edisona

Urodzony w pruskim zaborze jako Zygmunt Lubszyński, w Berlinie stał się Siegmundem, w Ameryce zaś Lubinem. Pod tym nazwiskiem stał się sławny jako pionier kina, wynalazca, przedsiębiorca filmowy, reżyser, aktor i producent, a także - niestety - jeden z prekursorów niechlubnej tradycji piractwa intelektualnego.
Zobacz więcej na temat:  kino nieme kino FILM HISTORIA historia Europy Filadelfia Hollywood przemysł USA Berlin Wrocław Poznań Thomas Edison biznesmen przedsiębiorca przedsiębiorstwo reżyser aktor produkcja wynalazek wynalazcy

ANALIZA Dzisiaj Dzień Poczty Polskiej. Spółka zapowiada największe w historii inwestycje

- Rozwój Poczty Polskiej przyniesie korzyści nie tylko spółce, ale przede wszystkim polskim obywatelom i przedsiębiorstwom. Aby skutecznie rywalizować na konkurencyjnym rynku kurierskim, Poczta musi zainwestować w rozwiązania technologiczne, które w najbliższej perspektywie zapewnią spółce pozycję lidera na tym rynku - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Z okazji Dnia Poczty Polskiej sprawdzamy, co słychać na Poczcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse Poczta Polska poczta przesyłki

"Pakiet klimatyczny Fit for 55 może obniżyć konkurencyjność firm". Przedsiębiorcy zgłaszają swoje obawy

Organizacja zrzeszająca polskie firmy Business&Science Poland przekonuje, że propozycje Komisji Europejskiej dotyczące klimatu wywołują obawy w kwestii konkurencyjności. Zastrzeżenia budzi m.in. propozycja zmniejszenie liczby otrzymywanych bezpłatnych uprawnień do emisji dla różnych sektorów gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 produkcja przemysłowa przedsiębiorstwo eksport import

PZU stworzył "Encyklopedię prostej polszczyzny". Ma promować jasny i zrozumiały język w biznesie

W Międzynarodowy Dzień Prostego Języka PZU przedstawił najnowszy projekt - "Encyklopedię prostej polszczyzny". Podczas konferencji PZU w Warszawie zaprezentowano prekursorską na rynku Encyklopedię, promującą jasny i zrozumiały język w biznesie, szczególnie w komunikacji z klientami. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo poprawna polszczyzna PZU język polski korporacja

Jak rozpocząć własną działalność? Rozmowa z autorką akcji "Kobiety w Internety"

Praca na etacie daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, przez co nie każdy będzie chciał z tego zrezygnować na rzecz prowadzenia własnej działalności. Nie tylko ze względu na stres i niepokój, który może się z tym wiązać, ale też brak poczucia wsparcia ze strony najbliższych. Niemniej jednak, coraz więcej kobiet decyduje się sięgnąć po marzenia i spełnić swoje plany. Dla takich osób powstała akcja wspierająca „Kobiety w Internety”, o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej autorka, Monika Czarniecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci praca na własny rachunek radio dla rodziców rozwój osobisty

KONGRES 590 Minister edukacji: nie ma rozwoju gospodarczego bez współpracy z nauką

- Nie ma rozwoju gospodarczego bez współpracy z nauką - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas inauguracji szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie. Zapewnił przy tym o utrzymaniu polityki zwiększania nakładów na te cele i o kontynuowaniu współpracy Polski z Austrią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kongres 590 innowacje Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki NAUKA edukacja

Polska Johna Borrella. „Kania Lodge na Kaszubach stała się moim domem”

„Na Kaszuby przyjechałem z żoną, Polką, którą poznałem w Afryce. Jej rodzice mieli domek nad jeziorem Białym. Zauroczyło mnie to miejsce. Piękno przyrody, przestrzeń, cisza. Pracowałem jako korespondent wojenny, ponad dwadzieścia lat patrzyłem na krzywdę ludzi, mieszkałem w hotelach. To było wymarzone miejsce, żeby osiąść, zbudować dom i zająć się zawodowo czymś nowym” - opowiada John Borrell.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Nowa Zelandia POLSKA Kaszuby turystyka wakacje 2021 transformacja ustrojowa biznes za granicą kuchnia polska Małgorzata Frydrych