Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

W Watykanie odbył się koncert papieski z udziałem Andrzeja Dudy. Najbardziej znane pieśni wykonał zespół "Mazowsze"

Kilkaset osób wysłuchało w Rzymie specjalnego koncertu z okazji Dnia Papieskiego. W Bazylice Matki Bożej Większej najbardziej znane polskie pieśni wykonał zespół "Mazowsze". W poniedziałek przypada 45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jan Paweł II Watykan Kościół katolicki wiara Andrzej Duda koncert papież

Wojna z Hamasem. KEP: żadna grupa pielgrzymów w Ziemi Świętej nie zostanie bez opieki

Żadna z grup pielgrzymów, które znalazły się w tym czasie w Ziemi Świętej, pozostających w koordynacji z Radą KEP, nie zostanie pozostawiona bez opieki ze strony władz konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej - podkreślono w komunikacie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski Kościół katolicki pielgrzymka wiara Izrael Żydzi Palestyna Hamas konflikty międzynarodowe aktualności katolickie

Konflikt o Górski Karabach. Papież Franciszek zaapelował o dialog

Papież zaapelował o porozumienie między Azerbejdżanem i Armenią w sprawie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej, zajętej przez siły azerskie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Watykan Górny Karabach Ormianie aktualności katolickie

Komuniści wobec Kościoła. Dr Nawrocki: Karol Wojtyła stał się głównym wrogiem systemu

- Kościół był nie tylko Świątynią Pana Boga, ale też świątynią dla Polaków wolnych, którzy chcieli żyć w wolnym państwie, zgodnie ze swoimi wartościami. Stąd też Karol Wojtyła, zostając papieżem, stał się głównym wrogiem systemu komunistycznego, czego sowieckie służby nie kryły - powiedział w Polskim Radiu 24 prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Nawrocki Kościół katolicki

Szkoła Tłumaczy w Toledo. Wyznawcy trzech religii ocalają skarby starożytności

W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze starożytność filozofia literatura Hiszpania tłumaczenie islam Żydzi

W Rosji usunięto pomnik Polaków - ofiar obozów workuckich. Ambasador RP: czyn haniebny, wypieranie pamięci o represjach

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski w piątek podkreślił, że usunięcie pod Workutą pomnika Polaków - ofiar obozów workuckich, to próba wypierania w Rosji pamięci o represjach. Ponadto ocenił, że ten czyn jako haniebny ze względu na to, iż pomnik miał formę krzyża, a więc symbolu chrześcijaństwa, wyznawanego także w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT HISTORIA historia Polski relacje polsko-rosyjskie Workuta pomniki represje prawosławie Związek Sowiecki Rosja reżim Europa

Mistrz Wincenty

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nazywany Mistrzem Wincenty, autor Kroniki dziejów Polski, uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury, historii Kościoła polskiego i historiografii polskiej. Krakowski biskup określany mianem „ojca kultury polskiej”, postac ponadczasowa w swoim myśleniu- dzięki 800leciu śmierci ma szansę o sobie przypomnieć. Kim byłby bł. mistrz Wincenty Kadłubek gdyby żył dziś?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA

PR24 Obrazy i chwile pontyfikatu Jana Pawła II. Wspomnienia Adama Bujaka

- Pamiętam papieskie przemówienie na placu Zwycięstwa w Warszawie. Przy tym ogromnym krzyżu, przy prymasie Polski, cudownym, wielkim człowieku, słyszymy słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. One pozostały bardzo głęboko w duszach i sercach milionów Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 fotograf Jana Pawła II wspominając swoją służbę u boku papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  papież Jan Paweł II Kościół katolicki