Polskie Radio
Section05

dezinformacja

Dzieci i młodzież w świecie dezinformacji

Jak mówi Andrzej Rylski z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, pokolenie Z najbardziej ufa influencom i innym znanym osobowościom internetowym. Co więcej, przedstawiciele tej grupy poświęcają najmniej czasu na weryfikację informacji. Jak młodzi ludzie radzą sobie w świecie pełnym nieprawdziwych informacji i fake'ów?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także O co chodzi z tą dezinformacją? pokolenie z influencer influencerzy Kamil Jasieński Mateusz Demski media społecznościowe

Kazachstan. Czy władze tego kraju widzą zagrożenia płynące ze strony rosyjskiej dezinformacji?

W tym podcaście z serii „Na tropie dezinformacji”, przygotowanym przez Polskie Radio dla Zagranicy we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, mówimy o Kazachstanie – liczącym 20 milionów mieszkańców kraju w Azji Centralnej. Rosyjskie media są tam szeroko dostępne, nawet jeśli władze widzą zagrożenie z ich strony, to boją się z nimi walczyć. Przede wszystkim ze względu na kwestie polityczne i gospodarcze. 
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan Rosja

TVP Wilno wobec rosyjskiej dezinformacji w postradzieckiej przestrzeni informacyjnej

TVP Wilno, polskojęzyczny kanał Telewizji Polskiej, zaczął działać na Litwie w 2019 roku. Wśród swoich misyjnych zadań, obok umacniania tożsamości Polaków i promowania polszczyzny, ma także walkę z dezinformacją, zwłaszcza rosyjską. Właśnie na nią polska mniejszość na Litwie jest szczególnie narażona. O tym czy TVP Wilno ma receptę na walkę z dezinformacją opowiada między innymi Joanna Warecha, dyrektor TVP Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Litwa

Polskie Radio 24 Technologia 5G szkodzi? "Nie ma w niej nic sensacyjnego"

- Dla osób czy podmiotów, którym zależy na szerzeniu dezinformacji, sieć 5G była idealnym tematem. Ludzie wiedzieli, że coś ma się wydarzyć, ale zupełnie nie rozumieli, co. Wokół tego było pole do zbudowania całej masy mitów, nieprawdziwych informacji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Prus (Fundacja Instytut Zamenhofa). Gościem audycji był również  Roberto Romański (Ministerstwo Cyfryzacji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fake news telefonia komórkowa sieć 5G

Dezinformacja. Jak wykorzystywane i manipulowane są nasze emocje?

W jednym z podcastów rozmawialiśmy o wpływie emocji na nasze postrzeganie rzeczywistości. Dziś zwrócimy uwagę na to, w jaki sposób wykorzystują to dezinformtorzy, powiemy też co ich motywuje do fałszowania obrazu świata, a w efekcie manipulowania ludźmi. Rozmawiamy o tym z dr Dorotą Kobylińską, psycholog z UW i dr. hab. Dominikiem Batorskim, socjologiem Internetu, specjalistą analizy danych z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.
Zobacz więcej na temat:  fake news psychologia

"Nie będzie pokoju na Ukrainie bez Ukraińców" - Macron i Tusk w Warszawie o przyszłości Europy

- Jedynie trwały pokój na Ukrainie jest pokojem możliwym - oświadczył Emmanuel Macron po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. - Europa potrzebuje liderów z jasnym obrazem przyszłości - dodał polski premier. Politycy podkreślili, że Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach pokojowych, a Europa musi wzmocnić działania przeciwko dezinformacji i manipulacji ze strony Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Donald Tusk Francja Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina fake news

Prawda kontra kreacja, czyli fałszywe hasła w encyklopediach, słownikach i Wikipedii

Słowniki, encyklopedie, leksykony uznajemy za źródła wiarygodne, jednak nawet tam znajdują się hasła nieprawdziwe, podszytem fałszem czy nawet żarty. Nie jest wolna od tego także niezwykle popularna dziś Wikipedia. W naszym cyklu "O co chodzi z tą dezinformacją?" warto poznać zmyślone wpisy o kamiennej wszy, Henryku Batucie czy Donovanie Slacks'u i sprawdzić, co z nich wynikło!
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Mateusz Demski O co chodzi z tą dezinformacją? fake news Wikipedia wiedza Zobacz także