Polskie Radio
Section05

dezinformacja

Powraca temat COVID-19 jako pseudo pandemii

Temat COVID-19 jako pseudo pandemii po raz kolejny powraca. Tym razem w mediach społecznościowych pojawił się apel rzekomo poparty słowami znanego francuskiego ekonomisty. Skąd w sieci biorą się nieprawdziwe treści o koronawirusie i szczepieniach? Jak radzić sobie w gąszczu dezinformacji wokół tematu szczepień i pandemii? Czy i dlaczego jesteśmy podatni na tego typu teorie spiskowe? Goście: dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii i dr Wiktor Soral, psycholog, Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Piotr Łodej fake news szczepienia

Czym różni się dezinformacja od fake newsa? Dowiesz się na warsztatach Polskiego Radia

- Wszystkim nam wydaje się, że wszystko wiemy, a wpadamy w różne pułapki - mówi prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży "Prawda czy ściema? Tropimy informacyjne pułapki" dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. W programie zajęć, organizowanych przez Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia, m.in. wyjaśnienie pojęć dezinformacja i fake news, rozpoznawanie wiarygodnych źródeł informacji i różnic między rzetelnymi a zmanipulowanymi treściami.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Roman Czejarek Maciej Jastrzębski fake news Polskie Radio hejt w internecie internet oszustwo

Mit 48 godzin czekania ze zgłoszeniem zaginięcia osoby

Mit o 48 godzinach czekania jest często wykorzystywany w filmach, serialach i książkach. W rzeczywistości, im szybciej zgłoszone zostanie zaginięcie, tym lepiej, bo to przyspiesza poszukiwania. Jak zgłosić zaginięcie? Dlaczego powielany w pop kulturze mit, tak bardzo przeszkadza ludziom profesjonalnie poszukującym zaginionych? Gościni: Elżbieta Kowalska, Fundacja Itaka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Kuba Witkowski fake news

Polskie Radio 24 Oblicza dezinformacji. Manipulują umysłami, podsycają strach

- Starają się podsycać nasze obawy, wskazywać częściowo wyimaginowane zagrożenia, czasem totalnie wyimaginowane; generalnie chodzi o zastraszanie nas różnymi czynnikami. A później, zarówno strona rosyjska, jak i białoruska, stara się wskazywać remedium [...] ta i ta partia, to i to środowisko, poprzez taką, a nie inną politykę, np. politykę prorosyjską, antyzachodnią, wybawi was, wyratuje - tak w Polskim Radiu 24 tłumaczył mechanizm dezinformacji i jej wpływ na społeczeństwo dr Michał Marek, ekspert NASK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA nask cyberbezpieczeństwo media społecznościowe Polskie Radio 24