Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Piotr Moss: kompozytor powinien pracować i pisać

- Ja noszę w sobie muzykę, bo gdybym jej nie nosił, to nie mógłbym jej potem urodzić. Ale rzeczywiście coś jest w tym, że zamówienie na utwór – i to jest cudowne – odkrywa właśnie w kompozytorze to, co w nim siedzi i uwalnia ochotę na pisanie - opowiadał w Dwójce Piotr Moss, polski kompozytor mieszkający w Paryżu, autor piosenek, laureat "Złotego Mikrofonu" i wielu innych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Moss kompozytor Dwójka Andrzej Sułek KULTURA Krzysztof Penderecki

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka archiwum Monika Zając Roch Siciński KULTURA Roman Jasińki Jan Weber fonografia historia radiofonii

"Czy Warszawa jest…?". No właśnie, jaka?

- Czy Warszawa jest? To zależy od punktu widzenia i od tego czy ktoś czuje się stuprocentowym warszawiakiem od pokoleń zamieszkałym, czy czuje się przybyszem, który patrzy okiem świeżym i potrafi o niej powiedzieć rzeczy, których nie powiedzą mieszkańcy. Bo, gdy się dobrze zna, to się zarazem zna zbyt słabo - mówił w Dwójce prof. Błażej Brzostek, historyk, badacz historii społecznej i dziejów miast, autor cyklu podcastów "Czy Warszawa jest…?", udostępnianych na stronie Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia warszawy Jakub Kukla Dwójka

Festiwal Beethovenowski. Andrzej Giza: goście z zagranicy ograniczeni do minimum

- Wszyscy wiemy, w jakiej rzeczywistości żyjemy. W związku z tym, ci artyści zagraniczni, którzy byli zaproszeni, zostali przełożeni na kolejne lata. Zrobiliśmy jeden wyjątek dla Gábora Boldoczki, który 22 marca wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Dawida Runtza - mówił szef Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena o zbliżającym się Festiwalu Beethovenowskim.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven Dwójka Jakub Kukla Festiwal Beethovenowski

Piotr Beczała o nowym albumie: bardziej pieśniarsko, mniej operowo

- Bardzo lubię śpiewać rosyjskie romanse, a Helmut Deutsch, który gra ze mną recitale i nagrywa płyty, również bardzo kocha Czajkowskiego i Rachmaninowa. Dlatego postanowiliśmy poświęcić nową płytę właśnie temu repertuarowi - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Beczała, znakomity tenor, z którym rozmawialiśmy o nowym albumie z najpiękniejszymi pieśniami Czajkowskiego i Rachmaninowa.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała Paweł Siwek Dwójka pieśń Piotr Czajkowski

Zbigniew Namysłowski: zaczęło się od saksofonu Krzysztofa Komedy

- Jechaliśmy pociągiem z zespołem Hot Club Melomani, który miał w zwyczaju grać w dwóch różnych stylach. Jeden skład był tradycyjny, drugi – nowoczesny. W tym nowoczesnym grał m.in. Krzysztof Komeda. Wtedy był taki zwyczaj, że pianiści podgrywali sobie na różnych dodatkowych instrumentach. U Krzysztofa był to saksofon altowy - mówił legendarny muzyk, który już w najbliższy piątek (19.03) wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Roch Siciński Jazz Dwójka

"Posyłka" według Żeleńskiego w drodze po sukces

- Od samego początku myśleliśmy, żeby zrobić z tego spektakl, więc rozwijaliśmy scenariusz bardziej teatralny, musicalowy, ale przyszły czasy jakie przyszły. Pomyśleliśmy, że słuchowisko będzie dobrym startem. Mamy wspaniałe przykłady największych brodwayowskich tytułów, które szły takim samym szlakiem - o projekcie "Posyłka" stworzonym na podstawie dzieł Władysława Żeleńskiego mówił jeden z jego pomysłodawców, Maciej Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka pieśń

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja Dwójka Michał Rusinek literatura Paweł Siwek KULTURA