Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Monika Kaźmierczak: carillon, mimo pandemii, umożliwia koncerty na żywo

- Carillonista jest muzykiem samotnym, toteż mogłam się oprzeć pandemii. Większość moich kolegów nie grała, zaledwie ćwiczyła. Ja ciągle mogłam dawać koncerty, a kompozytorzy zaczęli pisać dla mnie utwory, bo to dla nich było niesamowite, że mogą usłyszeć swój utwór wykonany na żywo - mówiła w Dwójce Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka instrumenty instrumenty muzyczne instrumentaliści

"Największa zasługa Ptaka to popularyzacja dobrego jazzu"

- Głównie był to amerykański jazz. Wymienię kilka nazwisk: Sonny Rollins, Gerry Mulligan, Stan Getz i Milles Davis z przyległościami. Także wielcy mistrzowie orkiestry jazzowej. Dla niego partytura orkiestry jazzowej była warsztatem codziennym i to nie tylko od 1968 roku, gdy powstało Studio Jazzowe Polskiego Radia - mówił Tomasz Szachowski w dniu 85. urodzin Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Jazz Dwójka Andrzej Zieliński Roch Siciński Tomasz Szachowski

Jan Englert: dla mnie największą wartością teatru jest zespół ludzi

- Uważam, że pandemia nie może zatrzymać pewnego sposobu myślenia o nas, naszej pracy i o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Aktorzy uprawiają zawód zespołowy, a nie indywidualny i nasza praca nie nadaje się do wykonywania zdalnego - mówił w Dwójce aktor, reżyser i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert pandemia aktor Małgorzata Szymankiewicz reżyser Dwójka Międzynarodowy Dzień Teatru

"Spontaniczność pozwala na wymianę doświadczeń"

- Chcemy zerwać z poczuciem, że wszystko musi być perfekcyjne, przygotowane za zamkniętymi drzwiami. Chodziło nam o coś innego: żebyśmy konfrontowali swoje pomysły w czasie rzeczywistym, wystawiali się na konstruktywną krytykę, dzielili doświadczeniami - mówił o Spontanicznych Spotkaniach Kompozytorskich gitarzysta Kuba Wójcik, szef Fundacji KOLD organizatora wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  fortepian Dwójka Roch Siciński

Maria Sławek: nasza Domówka będzie doświadczeniem intymnym

- Nie chcieliśmy grać czegoś, co byłoby ewidentnym nawiązaniem do Wielkanocy. Ale trudno by nam było zupełnie abstrahować od tego, że te święta się zbliżają. Chcieliśmy też pozostać w zgodzie ze sobą, tym samym utwory, które wybraliśmy, są zaproszeniem do introwertycznych, wewnętrznych rozmyślań - mówiła w Dwójce Maria Sławek, która wraz z pianistą Piotrem Różańskim zagra na najbliższej "Domówce z Dwójką" (27.03).
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka Jakub Kukla muzyka klasyczna

"Ta inicjatywa ruszyła całą Polską wiolonczelową"

- Formuła konkursu jest tak wyjątkowa, jak wyjątkowy był jego patron. Będą ocenianie aspekty sztuki wiolonczelowej, ale przede wszystkim stawiamy na człowieka młodego, artystę, który będzie wyjątkową osobowością. Tę osobowość chcemy promować, nie poprzez nagrodę finansową, ale poprzez możliwość uczestnictwa w różnych koncertach - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Agata Jarecka, dyrektor I Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Połoński Paweł Siwek Dwójka

"Bądźmy solidarni z Białorusinami i Polakami na Białorusi"

- Każdego dnia otrzymujemy pakiet bardzo złych informacji o tym, co się dzieje na Białorusi. Naprawdę to są czarne dni w historii, a wiele osób w Europie do kwestii białoruskich przywiązuje małą wagę. Inaczej jest w Polsce - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które organizuje koncert "Gramy dla Białorusi 2021".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Białoruś Paweł Siwek Narodowe Centrum Kultury

"Gustaw Holoubek urodził się ze skrzydłami"

- Nie mogłam znaleźć dystansu do tej wielkiej postaci, bo to jest waga ciężka w historii teatru i kulturze polskiej - mówiła w Dwójce Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego, Zofii Nasierowskiej. W książce "Gustaw. Opowieść o Holoubku" odkrywa nieznane fakty z życia aktora, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym.
Zobacz więcej na temat:  biografia Gustaw Holoubek literatura Jakub Kukla Dwójka

Petycja "Nie traćmy czasu". Piotr Głowacki: szukamy rozwiązań globalnych

- Od października trwa dyskusja Światowej Organizacji Handlu na temat uwolnienia szczepionek. Musimy umówić się z właścicielami firm farmaceutycznych, by oddali czasowo i odpłatnie swoje prawa oraz know how. Wtedy moglibyśmy sami produkować szczepionkę dla całego świata. Bo dopóki wszyscy nie będą zaszczepieni, nikt nie będzie bezpieczny - mówił w Dwójce Piotr Głowacki - aktor i jeden z sygnatariuszy petycji "Nie traćmy czasu".
Zobacz więcej na temat:  Piotr Głowacki COVID-19 szczepienia Dwójka Paweł Siwek

Paweł Maślona i film o Kościuszce. "To nie będzie zwykłe kino historyczne"

- Tym, co mnie pociągnęło w projekcie filmu o Kościuszce, to był ogromny potencjał na opowiadanie filmowe. Druga rzecz to bliski mi bohater – chłop Ignacy, który z wielu powodów jest mi bliski. Od początku czułem, że to dla mnie okazja, by opowiedzieć o chłopstwie, moim pochodzeniu i przodkach - mówił w Dwójce Paweł Maślona – reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka reżyser film polski Beata Kwiatkowska FILM

Paweł Gusnar: Fryderyki są uhonorowaniem pracy artystów

- Jako artyści jesteśmy związani na dobre i złe ze sztuką, koncertami, ale i fonografią. Dlatego nagroda "Fryderyki" dodaje wiary i chęci do kolejnych zaszczytów. Dla artystów jest czymś wyjątkowym - mówił w Dwójce Paweł Gusnar, saksofonista, prof. Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, członek Rady Akademii w sekcji muzyki poważnej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Fryderyki muzyka klasyczna