Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Pierwszy krzyk" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Reportaż to wspomnienie 24 lutego 2022 roku - pierwszego dnia rosyjskiej napaści na Ukrainę. W reportażu są archiwalne nagrania, a o pierwszych godzinach wojny opowiadają - Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia na wschodzie, dziennikarze z Polski i Ukrainy, ratownicy i ukraińscy lekarze. Także mieszkańcy Irpienia, Buczy, Kijowa, Mariupola i Hołej Pristani wspominają moment, gdy dowiedzieli się o wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Maciej Jastrzębski pr poleca

Profesor Jadwiga Puzynina: dzięki tej prośbie zrozumiałam, że Norwid potrzebuje słownika

- Zwróciła się do mnie Basia Falencka, obecnie Supko, która była słuchaczką mojego konwersatorium dotyczącego nazw wartości. Powiedziała, że chce u mnie pisać pracę magisterską o wartościach w pismach Norwida. Poczułam się trochę niewyraźnie, bo mało wiedziałam o Norwidzie - mówiła w archiwalnym nagraniu profesor Jadwiga Puzynina. Wybitna humanistka zmarła 8 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Puzynina wspomnienie Anna Lisiecka Cyprian Kamil Norwid KULTURA Zobacz także

Trwa nabór wniosków do programu dotacyjnego "Kultura – Interwencje 2025"

Wspieranie różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych oraz tworzenie warunków dla wzmacniania uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Wszystko to poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury oraz projektów zwiększających obecność kultury w życiu społecznym. Trwa nabór wniosków w programie NCK "Kultura - Interwencje".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Roch Siciński KULTURA Zobacz także

"Świat malowany drobiazgami na świetlistym tle". Wspomnienie o Renacie Gorczyńskiej

- W opowieściach Renaty odbijał się świat wczorajszy z całym jego pociągającym bogactwem, z wyrazistymi sylwetkami bohaterów; świat malowany drobiazgami na świetlistym tle. Ale w samej Renacie obok tego "wczoraj" było zawsze "dzisiaj". Była jej pasja życia, dudniący śmiech, chmury dymu papierosowego, nigdy niezaspokojona ciekawość - tak zmarłą Renatę Gorczyńską wspominał Marek Zagańczyk.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze wspomnienie Renata Gorczyńska Dorota Gacek Zobacz także odeszli 2025

Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż"

Niektóre z historycznych mitów powstały na skutek wymieszania legend z historycznymi faktami. Inne stworzono w konkretnym celu, np. ze względów politycznych lub narodowotwórczych. Jak pogodzić dwie pamięci? Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był profesor Robert Traba, historyk i politolog, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie Jakub Kukla Robert Traba Zobacz także historia Polski

Film, który nie ma sobie równych. 50 lat "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy

Uchodzi za najbardziej dynamiczne i nowoczesne dzieło polskiego kina. Na jego planie spotkało się kilkudziesięciu aktorów i ponad stu statystów. Niezapomnianą muzykę stworzył Wojciech Kilar, a w ciągu pierwszego roku obraz obejrzało ponad 6,5 mln widzów. Mija 50 lat od premiery filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda FILM film polski kino Władysław Reymont KULTURA Łódź rewolucja przemysłowa Zobacz także Sebastian Smoliński