Polskie Radio
Section05

dyskusja

Na krawędzi świata i życia: audioserial o polskich dzieciach w Nowej Zelandii

Polskie Radio i Instytut Pileckiego zapraszają audioserial Martyny Wojtkowskiej „W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua”, który upamiętnia 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU podcast reportaż Studio im. Agnieszki Osieckiej

Rada Warszawy będzie debatować na temat budżetu miasta. Radni PiS chcą wprowadzić poprawki

Radni PiS poinformowali, że chcą wprowadzić poprawki do budżetu Warszawy. Dotyczą one trzech sektorów: polityki społecznej, obrony przed wykluczeniem w związku z uchwałą o strefie czystego transportu oraz inwestycji związanych z obiecanymi przez rząd PiS dodatkowymi pieniędzmi. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska powiedziała, że te poprawki sprawią, że budżet będzie "przyjaźniejszy" dla mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samorząd Warszawa budżet PiS

Ruszył kongres "Polska Wielki Projekt". Tegoroczne hasło to: "Suwerenność"

W Warszawie rusza kolejna edycja kongresu "Polska Wielki Projekt". To seria debat z udziałem konserwatywnych polityków, naukowców i ekspertów z Polski i zagranicy. Będą dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią. Tegoroczne debaty odbywają się pod hasłem "Suwerenność". Transmisja wydarzenia będzie dostępna za pośrednictwem portalu polskieradio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt gospodarka polska Unia Europejska POLSKA społeczeństwo

Dyskusje w CSW Zamek Ujazdowski - aktualne tematy bez cenzury

- W tym cyklu spotykają się środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii, kraju, który przez ostatnie 30 lat przeszedł bardzo dużą zmianę kulturową, więc jest multikulturalny. Często to są goście, którzy tam w kręgach intelektualnych, artystycznych zostali poddani procesowi "kanselacji" - tak Agnieszka Kołek, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, mówiła o dyskusjach prowadzonych pod hasłem "Napięcia kulturowe".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Ujazdowski Dwójka Jakub Kukla rozmowa Wielka Brytania

Rusza "Tydzień Życia i Wolności". Celem wydarzenia jest m.in. ukazanie zagrożeń dla cywilizacji europejskiej

Panelem "Wojna o duszę polskiej szkoły" rozpoczął się w Warszawie "Tydzień Życia i Wolności" (7-10.11). Celem wydarzenia w Centrum Kształcenia Młodzieży "Kuźnia" jest ukazanie prawdy i ukrywanych zagrożeń dla cywilizacji europejskiej opartej o piękno, dobro, prawdę, ochronę życia, rodziny i wolności.
Zobacz więcej na temat:  szkoła Kościół katolicki LGBT Warszawa POLSKA społeczeństwo

Debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. Podczas dyskusji w Warszawie m.in. temat deputynizacji

W Warszawie odbędzie się w niedzielę debata o przyszłości narodów w Federacji Rosyjskiej. W Forum Wolnych Narodów Rosji mają wziąć udział politycy, działacze praw człowieka i na rzecz wolności z Federacji Rosyjskiej, krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie sowieckie Warszawa POLSKA społeczeństwo

Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka COVID-19 obostrzenia maseczka maseczki szczepionka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce rozmowa omikron agresja

Adam Michnik: postać ważna i niejednoznaczna

Adam Michnik jest jedną z najważniejszych postaci opozycji demokratycznej lat 60., 70. i 80. XX w. Współzałożyciel i przez długi czas redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", jeden z najbardziej znanych architektów przemian polskiej rzeczywistości, przez jednych podziwiany, przez innych – znienawidzony. O książce Romana Graczyka "Demiurg. Biografia Adama Michnika" dyskutowali w "Klubie Trójki" Piotr Semka i jego goście.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Adam Michnik biografia KSIĄŻKA Marek Jurek Roman Graczyk Piotr Semka Trójka

Osiecka to fajna dziewczyna

"Ale Osiecka to fajna dziewczyna – skądkolwiek ją wygonią, znajdzie sposób, żeby swoje powiedzieć (…) w "Podwieczorku przy mikrofonie" przemyciła rosyjską piosenkę "Murka" – świetnie ją przełożywszy (…) Tekst jest najwyraźniej z czasu wojny domowej – "Murka, miła Murka, dziewczyna zła, zdradziła swą ferajnę, poszła do roboty w Czeka – za co zginąć musi (…) – Ciekawa jestem, jak długo pozwolą śpiewać tę znakomitą piosenkę" – notowała w "Dzienniku" z 10 stycznia 1965 roku Maria Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Agnieszka Osiecka serial Barbara Marcinik Piotr Majewski

Jak innym narodom opowiadać o polskiej literaturze?

Kolejny z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Tym razem pretekstem do dyskusji jest "Historia literatury polskiej" autorstwa prof. Anny Nasiłowskiej. Jednotomowe opracowanie ukazało się rok temu i w dużej mierze skierowane jest do czytelnika anglosaskiego, a więc mało zorientowanego w naszej literaturze, kulturze i historii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA HISTORIA Europa Zachodnia Trójka Magdalena Piejko