Polskie Radio
Section05

dzieła sztuki

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
Zobacz więcej na temat:  Wenecja wystawa Dwójka Michał Nowak SZTUKA surrealizm

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA KULTURA

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Rembrandt Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka

Obrazy i pamiątki po Tamarze Łempickiej w Lublinie

Osobisty szkicownik, podróżna paletka malarska, biżuteria, torebka wieczorowa oraz fotografie – m.in. te pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej będzie można zobaczyć od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Jeden z eksponatów, za decyzją prawnuczki artystki Marisy de Lempickiej, zostanie przedmiotem licytacji, z której dochód będzie przekazany na pomoc przybyłym do Lublina uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Tamara Łempicka SZTUKA wystawa Lublin uchodźcy Ukraina pomoc muzeum

"Kornelia, matka Grakchów". Obraz Angeliki Kauffmann na Zamku Królewskim

- Z całą pewnością jest to ważny element zbiorów zamkowych świetnie pasujący do klasycystycznych wnętrz, które pozostawił po sobie Stanisław August Poniatowski. Mamy kłopot, gdzie to dobrze wyeksponować na wystawie stałej, na razie mamy specjalnie przygotowany panel w Sieni Wielkiej - mówił dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Zamek Królewski Warszawa malarstwo wojna na Ukrainie

Nowatorski projekt tokenizacji dzieł sztuki. Nowojorska giełda zainteresowana współpracą z warszawskim parkietem

Władze giełdy nowojorskiej są zainteresowane realizowanym przez GPW projektem tokenizacji dzieł sztuki, z kolei warszawska giełda chce skorzystać z posiadanych przez NYSE metryk w zakresie raportowania ESG - poinformował prezes GPW Marek Dietl. - Dążymy do tego, żeby rozwijał się międzynarodowy handel tokenami, więc chcemy nasze rozwiązanie proponować też innym giełdom - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych USA Warszawa Marek Dietl

Błękitna Tarcza, czyli ochrona dóbr kultury w zagrożeniu

Jak chronione są dzieła sztuki? Co się z nimi dzieje, kiedy Państwo znajduje się w obliczu zagrożenia? Dlaczego w ogóle o sztukę trzeba dbać i ją chronić? To tylko niektóre z pytań, które zainspirowały temat dzisiejszych "Trzech gramów Redbada". Płk Krzysztof Sałaciński opowiedział w nich nie tylko o relacji wojsko-sztuka, lecz także zdradził, jak wyglądałaby ewentualna ewakuacja dzieł sztuki, gdyby wybuchła wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona Redbad Klynstra Redbad Klijnstra Trójka