Polskie Radio
Section05

Europa

Mec. Piotr Andrzejewski: to nie jest kwestia żadnego Polexitu, tylko przywrócenia praworządności w UE

- Orzecznictwo TSUE, przekraczające uprawnienia przez nas przyznane temu organowi, zatrzymuje się na zgodności z polską konstytucją. Te kraje, które będą się spolegliwie kłaniać, będą zwasalizowane - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski (adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Trybunał Stanu Piotr Andrzejewski sądownictwo

Bruksela: wkrótce wejście do barów, kin czy siłowni za okazaniem karnetu covidowego

Od najbliższego piątku w Brukseli obowiązkowe będą karnety covidowe, by wejść do barów, klubów sportowych, czy do kina. Parlament regionu stołecznego ostatecznie zaakceptował przepisy w tej sprawie. Belgijski karnet to odpowiednik unijnego certyfikatu zaświadczający o szczepieniu, negatywnym wyniku testu, bądź przebytym zakażeniu koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Bruksela COVID-19 koronawirus

"Jesteśmy to winni młodym ludziom". Ojciec Święty apeluje o wprowadzenie przepisów klimatycznych

Papież Franciszek przyjął uczestników międzynarodowego spotkania parlamentarnego w ramach przygotowań do listopadowej konferencji klimatycznej ONZ - COP26 w Glasgow. Ojciec Święty zaapelował o pilne przyjęcie "mądrych i sprawiedliwych" przepisów w obronie klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół wiara chrześcijaństwo katolicyzm papież papież Franciszek Watykan aktualności katolickie klimat środowisko natura ONZ

Rozpoczął się Synod Biskupów w Watykanie. Papież Franciszek: trzeba zmienić coś w Kościele

- Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele - powiedział papież Franciszek zwracając się do uczestników synodu rozpoczętego w Watykanie. Jak mówił, Kościół nie może stać się "muzeum z wielką przeszłością i małą przyszłością".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół wiara chrześcijaństwo katolicyzm papież papież Franciszek Watykan aktualności katolickie

Włoska centroprawica po stronie Polski w sporze z Unią Europejską

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że przepisy unijne w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Dwie centroprawicowe partie włoskie - Liga i Bracia Włosi - stanęły po stronie Polski w sporze z Unią Europejską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny

"To desperacja reżimu". Ylva Johansson o strzałach na granicy Polski z Białorusią

- To pokazuje desperację reżimu Łukaszenki - tak unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson skomentowała informacje o strzałach na granicy Polski z Białorusią. Komisarz odpowiadała na pytania brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska Komisja Europejska służby i bezpieczeństwo granica reżim Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny imigranci w Europie

Niemieckie media popierają wyrok polskiego TK: przypomina o celach, które przyświecały założycielom UE

Konserwatywne media w Niemczech odniosły się z entuzjazmem do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prymatu prawa europejskiego. - Mimo rozpaczliwej sytuacji w Unii decyzja polskich sędziów daje nadzieję na lepsze czasy - twierdzi publicysta Roland Tichy. Tymczasem szef niemieckiego MSZ Heiko Maas wzywa Polskę do "przestrzegania zasad Unii Europejskiej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Trybunał Konstytucyjny prasa media dziennikarstwo

Cykl publikacji "Opowiadamy Polskę światu". Premier Mateusz Morawiecki w "L'Opinion" o rozwoju naszej gospodarki

Francuski dziennik "L'Opinion" opublikował serię artykułów dotyczących rozwoju polskiej gospodarki. Autorami tekstów są miedzy innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl oraz ambasador Polski przy OECD Aleksander Surdej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki gpw OECD Francja media ŚWIAT

"UE to wspólnota państw, a nie państwo federalne". Niemiecki TK podważył orzeczenie TSUE

W maju 2020 roku niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Niemiecki TK podważył tym samym wcześniejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w grudniu 2018 roku zaakceptował skup obligacji. Niemieccy konstytucjonaliści argumentowali wówczas, że Unia to wspólnota państw, a nie państwo federalne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE