Polskie Radio
Section05

festiwal

"Tak samo poruszał się w poezji, satyrze i piosence". Jerzy Mamcarz o Jonaszu Kofcie

Za nami siedemnasta odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności". Po raz kolejny uczestnicy zmierzyli się z utworami wybitnego poety, dramaturga, satyryka, tekściarza i malarza. - Jonasz miał taką znakomitą przewagę nad niektórymi znakomitymi autorami, że tak samo poruszał się w poezji, satyrze i piosence - opowiada pomysłodawca festiwalu Jerzy Mamcarz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Jerzy Mamcarz Jonasz Kofta

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki MUZYKA Jarocin Piotr Dmitrowicz historia Polski IPN

Big Book Cafe & Festival. "Otwieramy się na nowe!"

Obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu. Udowodnił to Big Book Festival - jeden z najważniejszych festiwali książek w Europie. Tegoroczna, 11. już odsłona odbędzie się pod hasłem "#OtwieraMYsię!". - Już samo otwarcie książki jest początkiem przygody. Jest także drogą do poznania drugiego człowieka - mówi współorganizatorka Julia Rzemek.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA KSIĄŻKA Kasia Dydo

Święto miłośników opowieści kryminalnych we Wrocławiu

- W tym roku we Wrocławiu pojawią się autorzy, którzy zdobyli sobie już wielu, wielu fanów. W niedzielę na przykład zagoszczą u nas m.in. Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz. Będą oni mieć spotkania autorskie wokół swoich najnowszych książek. To jednak nie wszystko, w programie także wiele różnych dyskusji na rozmaite tematy, np. o tym, jak autorzy kryminałów sięgają po motyw miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Dąbrowska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Dwójka Paweł Siwek Wrocław KSIĄŻKA literatura

Festiwal Teatru WARSawy. Offowa wizytówka kulturalnej stolicy, celebruje swoje XXV-lecie

Teatr WARSawy ma za sobą już ćwierć wieku działalności. Z tej okazji proponuje przegląd spektakli granych przy owacjach na stojąco już od kilkunastu lat, m.in. "Taśmę", "Samotność długodystansowca" i "Kompleks Portnoya". Dopełnieniem wydarzenia będą spotkania z aktorami i twórcami w ramach paneli dyskusyjnych, aby podkreślić ideę i filozofię instytucji wpisującej się w koncepcję teatru "miejskiego", wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Adam Sajnuk Teatr WARSawy Warszawa Katarzyna Cygler Trójka

Młode pokolenie pochyla się nad korzeniami

W „Kiermaszu pod kogutkiem” mówimy o jednym z tegorocznych laureatów Nagrody imienia Oskara Kolberga – Zespole Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa na Dolnym Śląsku. O obecnym stanie muzyki tradycyjnej w jego kraju rozmawiamy z białoruskim dudziarzem Dzianisem Suchim, Amelia Pietroczuk – jedna z laureatek konkursu „Stara Tradycja” opowiada o pieśniach swoich korzeni.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja Białoruś Ukraina Łemkowie Podlasie muzyka ludowa Mariana Kril

Milo Kurtis: muzyka jest wspólna, niezależnie od gatunku

- Chcemy przybliżać ludziom muzykę z różnych kontynentów i różnego typu, która nazywa się muzyką świata. Jej bazą jest muzyka etniczna, ale można ją grać w sposób rockowy czy jazzowy. Każda muzyka należy do nas wszystkich - mówił w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis, twórca i dyrektor artystyczny zbliżającego się IV Festiwalu Muzyka Świata Warszawa. Program 2 jest patronem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  world music Milo Kurtis Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka MUZYKA

12. Festiwal Miłosza. Poezja lekiem na marazm i zobojętnienie

- Gdy zastanawialiśmy się nad tegorocznym programem, rozmawialiśmy o tym, że dzięki temu, jaką uważność na świat wzbudza w nas poezja, może ona wyrwać nas z marazmu, którego doświadczamy w czasach kryzysu. Informacje, które zalewają nas każdego dnia, mogą przytłoczyć, ale też wprowadzić w stan pewnego przyzwyczajenia. My chcemy wytrącać się z tego marazmu, nie pozwalać na to przyzwyczajenie - mówiła w Dwójce Maria Świątkowska, menadżerka 12. Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka literatura poezja KULTURA Rok Wisławy Szymborskiej Kraków Paweł Siwek

Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami  łączący kultury, ludzi i narody

Jedna idea, trzy miasta i festiwale, 11 dni, kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe oraz ponad 100 artystów z m.in. Białorusi, Polski i Ukrainy. To wszystko wydarzy się podczas Festiwalu Wschód Kultury, który rozpocznie się 23 czerwca i potrwa aż do 27 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Białystok Lublin Rzeszów MUZYKA SZTUKA taniec Partnerstwo Wschodnie Narodowe Centrum Kultury Trójka