Polskie Radio
Section05

filmoteka narodowa

FINA. Nowe otwarcie. Tomasz Kolankiewicz mówi o planach i priorytetach swojej dyrekcji

Niespełna dwa tygodnie temu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Tomasza Kolankiewicza na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Jego kadencja potrwa pięć lat. Jakie ma on plany na ten czas, co stawia na pierwszym miejscu?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM FINA Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny kinematografia Tomasz Kolankiewicz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego archiwum Katarzyna Borowiecka Trójka

POLSKIE RADIO 24 Kino w plenerze i w sieci, także dla dzieci. Wakacyjne seanse Filmoteki Narodowej

Ponad 30 tytułów zostanie za darmo wyświetlonych w plenerowym kinie w Warszawie w ramach "Filmowego Dziedzińca FINA". Filmoteki Narodowej. Filmy zostaną pokazane w siedzibie instytucji przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. O tej i innych atrakcjach przygotowanych przez FINĘ na lato opowiadała rzeczniczka tej instytucji Magdalena Mich.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA kultura masowa rozrywka Polskie Radio 24

Wojciech Wawszczyk o "Smoku Diplodoku": mam wrażenie, że ten film robię całe życie

Dobiega końca epopeja związana z powstaniem animowanego filmu "Smok Diplodok", którego scenariusz oparty jest na komiksach Tadeusza Baranowskiego. Światową prapremierę produkcja będzie miała na najważniejszym festiwalu filmów animowanych w Annecy, a o jej historii, liczącej 12 lat, a nawet więcej (!), opowiada w rozmowie z Katarzyną Borowiecką reżyser Wojciech Wawszczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM film animowany komiks ekranizacja Wojciech Wawszczyk Benedict Cumberbatch Pola Negri Trójka Katarzyna Borowiecka Tadeusz Baranowski

Reżyser Grzegorz Królikiewicz we wspomnieniach córki: do końca był sobą

- Był twórcą konsekwentnym, co wiązało się z długim oczekiwaniem w kolejce po zielone światło na robienie filmów. Wielokrotnie miałam z nim takie rozmowy, że może powinniśmy wybrać inną konwencję, żeby troszeczkę się przełamał. Zawsze odpowiadał: "nie, ja do końca będę sobą" - mówiła w Dwójce Bogna Janiec, producentka filmowa, kierowniczka produkcji i córka Grzegorza Królikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Królikiewicz Paweł Siwek kino FILM KULTURA Dwójka

"Rozmowa Kulturalna". Propozycje programowe Centrum Myśli Jana Pawła II

Ruszyła rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Od 23 czerwca do 31 lipca 2023 uczniowie warszawskich szkół (począwszy od ukończonej trzeciej klasy szkoły podstawowej) mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Rekrutacja dla studentów przypada jesienią. O szczegółach programu i działalności Centrum Myśli Jana Pawła II mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Miąsko, specjalista ds. projektów edukacyjnych placówki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski

Projekt cyfryzacji zbiorów polskiego kina  

W ramach cyklu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny skanowane i digitalizowane są  filmy oraz materiały okołofilmowe. O przedsięwzięciu mówili w Polskim Radiu 24: Dobromiła Wrońska, kierownik Działu Edukacji Filmowej, Aleksandra Ryży, redaktor naczelna portalu ninateka.pl, Tomasz Pisula, kierownik Działu Projektów internetowych FINA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski

"Muzyka odzyskana". Michał Klauza: musieliśmy wyobrazić sobie aurę, o którą chodzi

- Nie jest łatwo grać muzykę filmową do filmu, którego się nie widziało. Jest tak, że dobrze napisana muzyka ilustruje określone sytuacje. Mam przed sobą obie partytury i w zasadzie my sami, nie widząc tego obrazu, musieliśmy wyobrazić sobie pewną aurę, którą potrzebujemy stworzyć - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, przed dzisiejszym (8.05) koncertem "Muzyka odzyskana. Koncert z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej".
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza Paweł Siwek Dwójka Roman Palester Artur Malawski muzyka filmowa MUZYKA

Adolf Dymsza i Jerzy Gruza. O dwóch takich, co bawili kilka pokoleń Polaków

W "Magazynie bardzo filmowym" m.in. przypomnieliśmy sylwetki dwóch artystów, dzięki którym życie stawało się znośniejsze, potrafili bowiem bawić cale pokolenia Polaków - Adolfa Dymszy oraz Jerzego Gruzy. Pierwszy z nich był nazywany królem polskich komedii, drugi zaś pozostawił po sobie wiele filmów, seriali i widowisk telewizyjnych, które nadal śmieszą do łez. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jerzy Gruza FILM film polski Krzysztof Toeplitz

Ludwik Sempoliński i jego parodia Hitlera. "Podczas okupacji musiał się ukrywać"

Stepował, śpiewał, grał, uczył i śpiewał, a jedna z jego piosenek skazała go na wojenną tułaczkę, ponieważ odważył się w niej sparodiować Adolfa Hitlera. - Właściwie przez całą okupację Ludwik Sempoliński musiał się ukrywać, bo był za tę parodię ścigany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej. Kim dokładnie był ten znakomity artysta?
Zobacz więcej na temat:  aktorzy kabaret Ludwik Sempoliński Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha

"Solidarni z Ukrainą". FINA zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na serię wydarzeń pod hasłem "Solidarni z Ukrainą", podczas których odbędą się zbiórki pieniędzy na rzecz Ukrainy. – W najbliższym czasie czeka nas dwudniowe wydarzenie – zapowiada Magdalena Piejko, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego ds. Upowszechniania i Edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina Warszawa pomoc Trójka Ukraina