Polskie Radio
Section05

folklor

Córy Mary z płytą "Księga Pieśni". Muzyka "wszechsłowiańska"

- Zależy nam na tym, by nie odtwarzać dokładnie ludowych utworów, więc dodajemy do nich własne aranżacje. Nasze pieśni to muzyka "wszechsłowiańska" - mówiły Beata Klimowicz-Kowalska i Aleksandra Kowalczyk, wokalistki formacji Córy Mary. Światło dzienne ujrzał ich krążek "Księga Pieśni. Rok Obrzędowy Słowian i Bałtów".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Szajkowski folk MUZYKA muzyka ludowa Oskar Kolberg

Śpiewało się zawsze. Józefa i Zofia Sordyl z monograficzna płytą

Kiermasz pod Kogutkiem ponownie nadajemy z gór! Odwiedzamy Beskid Żywiecki, gdzie właśnie wydano monograficzną płytę wspaniałych śpiewaczek – Zofii i Józefy Sordyl – następnie przenosimy się do Zakopanego. Tam, w willi Czerwony Dwór podziwiamy wystawę malarstwa na szkle Jana Fudali – artysty renesansu. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz beskidy Żywiec

Sztuka łącząca dwie ojczyzny. Wystawa "Baćkauszczyna/Ojcowizna" Małgorzaty Dmitruk czynna w Sejnach

Prof. Małgorzata Dmitruk prowadzi na warszawskim ASP Pracownię Graficznych Form Przestrzennych, zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, tkaniną, ilustracją, obiektem, instalacją. Urodziła się w 1974 roku w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W swoich pracach bardzo często odnosi się do swojej podwójnej tożsamości: polskiej i białoruskiej, a jednym z najważniejszych dla niej wątków jest wielokulturowość, szczególnie w kontekście jej zanikania i niszczenia.
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Aleksandra Tykarska folk język ojczysty Białoruś grafika

Świętujemy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Jak do tego doszło?
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa język polski język ojczysty world music antropologia

Przedwiośnie – o relacji Polaka z pogodą

Pogoda w Polsce jest instytucją absolutną. Obiecuje i rozczarowuje, jedną ręką daje, drugą odbiera. Jest niewyczerpanym tematem rozmów (ileż to wielkich miłości zaczęło się od „ale dzisiaj wieje, prawda?”), źródłem przysłów, znaną, bezpieczną przystanią dla naszych myśli i wahań. Pogoda w Polsce każe nam bezustannie kwestionować właśnie decyzje i wybory – czy będzie ładnie? Czy zabrać parasol? Czy na pewno zabraliśmy wszystko, co potrzebne, by przetrwać dzień mrozu, upału albo deszczu?
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa felieton KULTURA Magdalena Okraska pogoda

Muzyczny kowboj. Rozmowa z Garrickiem Olhssonem

- Pamiętam jeden z komentarzy tego konkursu: mimo moich gabarytów, moja gra ma „motylą lekkość”. Bardzo mnie to ucieszyło! – W audycji wysłuchaliśmy opowieści Garricka Olhssona, amerykańskiego pianisty, który w 1970 roku zwyciężył w Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Otrzymał wówczas także Nagrodę Specjalną na najlepsze wykonanie mazurków.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak Klaudia Baranowska konkurs chopinowski

Kurpsianka dla wszystkich

Profesor Piotr Dahlig nagrywał słynną Walerię Żarnoch wielokrotnie, bywał także częstym gościem w jej domu w Dąbrowach. W książeczce dołączonej do płyty "Muzyka Źródeł - Waleria Żarnoch z Dąbrów" znalazł się jego szczegółowy i wyczerpujący tekst o tej znakomitej artystce i jej repertuarze, ale również unikatowe zdjęcia Żarnochowej, którą Profesor fotografował przy różnych okazjach przez lata. 
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa