Polskie Radio
Section05

folklor

Miasta jak malowane. Wilno i Lwów na wystawie prac Tytusa Brzozowskiego

W audycji "Z muzyką po Kresach" w podróży śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju naszym przewodnikiem jest polski artysta Tytus Brzozowski, malarz i architekt, który stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków. To malownicze spojrzenie na Wiedeń, Chicago, Londyn, Drezno czy Wilno i Lwów.
Zobacz więcej na temat:  Kresy world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Wkraczamy w czas letnich festiwali i słuchamy dud irlandzkich... w Polsce!

Letnie przesilenie za nami, możemy już pełnoprawnie cieszyć się latem! O najbliższych folkowych rozrywkach, które zaserwuje nam wakacyjny sezon, słuchaliśmy w piątkowym magazynie "Źródła". Wróciliśmy także na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, gdzie na Targowisku Instrumentów pochłonął nas "dudziarski kosmos".
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek lato

O świętym Janie w kulturze tradycyjnej

Święty Jan był jednym z najważniejszych świętych we wczesnej kulturze chrześcijańskiej. Jak jego ranga wpłynęła na to, że stał się "patronem" letniego przesilenia? Czy, obchodząc dzisiejsze "Wianki", pamiętamy jeszcze o św. Janie? O tej biblijnej postaci i wadze związanych z nią świąt usłyszeliśmy w archiwalnym nagraniu etnografa Krzysztofa Kubiaka. Natomiast o współczesnych obchodach nocy świętojańskiej i roli św. Jana we współczesnej kulturze mówił dr hab. Tomasz Rokosz z KUL.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

By tradycji stało się zadość

Ostatni tydzień czerwca tradycyjnie należał do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Niestety pandemia koronawirusa zmieniła terminy wielu festiwali, nie inaczej było z imprezą kazimierską – już po raz drugi odbędzie się ona pod koniec sierpnia. W Źródłach podtrzymujemy jednak ponad pięćdziesięcioletnią tradycję! W audycji zabrzmiały nagrania laureatów Baszty z roku 2020! 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Hubert Połoniewicz i jego instrumenty z duszą

Hubert Połoniewicz swoje instrumenty buduje i naprawia od czasów szkolnych. Doświadczenie zdobywał podróżując po świecie, teraz zatrzymał się na polskim Pomorzu. - By tworzyć, albo naprawiać instrumenty tradycyjne warto najpierw poznać je, dowiedzieć się, jak na nich grać, jak je trzymać, albo po prostu jak z nich korzystać. To świadomość, która zmienia optykę - mówił gość Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka folk Maciej Szajkowski

O gusłach i guślarzach

U niejednego skrzypce zawieszone na ścianie grały same. Instrumenty innych zdawały się być przeklęte – choć (w rękach pierwotnego właściciela) brzmiały pięknie, nikt nie chciał ich tknąć. A zaginiony rulon, na którym zapisane były tajemnicze zaklęcia pozwalające posiadaczowi zwoju pięknie grać? Muzykanci, chcąc zyskać sławę i grać wyjątkowo, uciekali się niekiedy do konszachtów z pozaziemskimi, nieczystymi mocami. Praktyki takie zwano ogólnie „gusłami”, a władające nimi osobami „guślarzami”.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski