Polskie Radio
Section05

folklor

Kolędnicy - barwni przebierańcy

Kiedy na wsi nadchodził czas między Świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli wszystko się zmieniało. Ludzie odpoczywali od ciężkiej pracy, spotykali się z rodziną i sąsiadami, jedli i bawili się. Wierzono, że w takie ciemne, długie wieczory domostwa nawiedzają duchy przodków. Chowano więc wrzeciona, kołowrotki i ostre igły, tak by nie skaleczyły się o nie odwiedzające dom dusze.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Hanna Szczęśniak kolędy

Boże Narodzenie na Wschodzie

W “Kiermaszu pod kogutkiem” rozbrzmiewały kolędy i opowieści o kolędniczych zwyczajach z różnych stron Ukrainy. Jak dawniej kolędowano, czym był obrzęd Małanki i dlaczego w święto Jordana myśliwi strzelali w powietrze? O tym opowiadał Illya Fetysov z zespołu Bożyczi z Kijowa. Przenieśliśmy się także w Beskid Niski. Dlaczego przed Wigilią myto ręce, trzymając pieniądze? Z Łemkinią  Olgą Pyrz z Małastowa rozmawialiśmy o niecodziennych tradycjach wigilijnych wśród społeczności łemkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Mariana Kril

Czas kolędy!

Wraz z dniem św. Szczepana (26 grudnia) w wielu miejscach Polski ruszył sezon kolędniczy. Dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym dla Mariana Domańskiego posłuchaliśmy opowieści legendarnej śpiewaczki Anny Malec z Jędrzejówki (region biłgorajski). Ze wschodu przenieśliśmy się na zachód kraju - do wsi Lasowice Małe (Górny Śląsk) i słuchaliśmy o obrzędzie chodzenia z Betlejką i Niedźwiedziem.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma