Polskie Radio
Section05

folklor

Dziadowie, mediatorzy światów

Dziad przychodzi z zewnątrz. Jest Obcy. Kroczy za nim świat pograniczny. A i on, co rusz, granice przemierza. Uważano, że dziadowie, wędrowcy, przemierzający świat są mediatorami miedzy światami. Przychodzą z zewnątrz, z nieznanego. I nieznane ze sobą wnoszą. Może być to zarówno coś dobrego, jak i niebezpiecznego. Dziad to postać binarna, niejednoznaczna, a przybliża ją w kolejnym odcinku audycji Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie

Piątka od Bogusza

W stodole w Kamiennej Woli k. Odrzywołu umarł w sierpniowy wieczór dwudziestosiedmioletni chłopak. Już za życia był legendą. Cała wieś się zeszła, by go pożegnać. Co zostało po Boguszu, roku 1945, świeżo po przetoczeniu się przez te tereny armii nazistowskiej, radzieckiej? Niewiele. Ot, dwie fotografie. Ponoć kiedyś było więcej, ale że czasy były trudne – Boguszowy ojciec spalił zdjęcia. Żadnych nagrań.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

Gdzie jest na mapie Staraya Derevnya?

Tym razem zapraszam do zupełnie autorskiego, niepowtarzalnego świata dźwięków tworzonego przez międzynarodowy kolektyw, który rezyduje częściowo w Izraelu, częściowo w Anglii, a korzenie ma rosyjskie. Na swoją muzykę zespół ukuł termin „kraut folk” i rzeczywiście nawiązuje do krautowego grania z lat 70., ale bardziej do tej jego łagodniejszej wersji spod znaku Popol Vuh.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Remigiusz Mazur-Hanaj recenzja

Płanetnicy, strażnicy chmur

Chmury to fascynujące zjawisko, dla ludzi żyjących z uprawy roli również bardzo konkretnie i namacalnie związane z dobrobytem lub jego brakiem. Dlatego ani ludowa, ani literacka wyobraźnia nie mogły chmur (podobnie jak innych elementów kosmicznych) tak po prostu zostawić bez słowa. I o tym - o chmurach, o zaludniających je istotach oraz przede wszystkim o płanetnikach - w kolejnym odcinku audycji mówi Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie

O heligonce i Babie Jadze

W „Źródełku” goście Brygidy Sordyl i Kuby Gołdyna zapoznali nas z niepozornym, ale niezwykłym instrumentem, bardzo popularnym w Beskidzie Żywieckim – z heligonką. Hania i jej mama Kaja Prusinowska opowiedziały o Babie Jadze i tym, jak radzić sobie z różnymi strachami. Odpowiedzieliśmy też na pytanie Idalii z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie: jak kiedyś na wsi przygotowywano się do zimy?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Piotr Kędziorek

Zupełnie nowy śpiewnik domowy i tradycje pogrzebowe Suwalszczyzny

"Jesteśmy w takim momencie, w którym ważniejsze od zapisu nutowego jest spotkanie z drugim człowiekiem i uchwycenie tych niuansów, które wykraczają poza zapis nutowy" - mówił Maciej Filipczuk opisując swój nowy projekt pt. Melody Book - cykl filmowych lekcji gry muzyki tradycyjnej. Ale opis ten pasuje także do drugiego projektu muzyka - Radical Songbook jest właśnie spotkaniem muzyków z różnych światów, którzy wedle swoich najlepszych umiejętności interpretują muzykę polskiej wsi. Ponadto w "Źródłach" opowieść o tradycji pieśni pogrzebowych na Suwalszczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek