Polskie Radio
Section05

folklor

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna Romowie

Święci w tradycji polskiej - wirtualny przewodnik po ludowej hagiografii

Która święta przeżyła spacer po tłuczonym szkle i gotowanie w kotle z wrzącym olejem? Do kogo warto zwrócić się o opiekę nad zwierzętami domowymi? Wreszcie, który z męczenników prowadził dowcipny dialog ze swoim oprawcą będąc przypiekanym na ruszcie? Między innymi tych informacji dowiemy się, prześledziwszy projekt "Święci w tradycji polskiej" etnomuzykolożki Igi Fedak. 
Zobacz więcej na temat:  folk Święto Ludowe pieśń Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Żegnam Cię, mój świecie... rozmowy o śmierci i eschatologii

“Śmierć zawsze jest wstrząsem. Sprawia ból. Wywołuje dotkliwe i trudne do zniesienia poczucie straty i pustki. Śmierć – nieodwracalna i ostateczna – wzbudzała grozę. Ale w przeszłości, zwłaszcza na wsi, zarówno w chatach, jak i na dworach, i w małych lokalnych społecznościach, była wydarzeniem i przeżyciem, które – jak pisze Melchior Wańkowicz – miało swój pełny i głęboki ton. Miało majestat, splendor i swoje celebracje – długi, skomplikowany, pełen wyrazu rytuał, należny samemu zmarłemu i jego bliskim.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Grali, basowali... o poszukiwaniu basów w polskiej muzyce tradycyjnej

Wyrzeźbione w jednym kawałku drewna przez wiejskich stolarzy często wyglądały jak ludowe świątki. Mówi się też, że basy wprowadzały w trans. Ich jednostajny, rytmiczny, niski dźwięk był swego czasu podstawą wielu kapel. Wyparte przez akordeony, często dogorywały w szopach, przywalone workami, ponadgryzane przez myszy. W "Źródłach" Andrzej Bieńkowski opowiedział o swoich poszukiwaniach tego archaicznego instrumentu, które, jak zaznacza, trwały przeszło 25 lat!
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Andrzej Bieńkowski muzyka tradycyjna muzyka ludowa

Muzykanckie sceny z „Misia”

Kiedy muzykanci grali w mieście na folklorach, to mieli problem z niekiedy wielogodzinnym oczekiwaniem na występ. Nie wiedzieli, gdzie się podziać. Garderób dla muzykantów przecież w domach kultury nie było. Zostały małe i ciemne korytarzyki prowadzące do kibla. Tam skupiało się życie muzykanckie, było ciasno, swojsko, można było zagrać, wypić i nikt z organizatorów się nie przyczepiał, że przeszkadzają. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa felieton Andrzej Bieńkowski

Urzecze urzeka, Powiśle jednoczy. O nieoczywistych współpracach muzyków z muzykantami

W dzisiejszych „Źródłach” spotkaliśmy się ze Zdzisławem Kwapińskim, jednym z najbardziej wszechstronnych i otwartych na świat muzyków ludowych. Nagrał dwie płyty z warszawskimi zespołami: Kapelą ze Wsi Warszawa oraz Warszawskim Combo Tanecznym. Współpraca nie zakończyła się jednak na płytach - w tym tygodniu dwie kapele: Kwapińskiego i ze Wsi Warszawa zagrają mini trasę koncertową poświęconą Urzeczu i filmowi dokumentalnemu o tym regionie. O pracy nad muzyką do filmu opowie członkini KzWW - Magdalena Sobczak-Kotnarowska.   
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma Kapela Ze Wsi Warszawa muzyka ludowa muzyka tradycyjna