Polskie Radio
Section05

folklor

Na scynście, na zdrowie, na te Godne Świenta...

W Źródełku nie przestajemy kolędować! Czy wiecie, że kiedyś świętowanie Bożego Narodzenia trwało nie kilka dni, ale… dwa tygodnie? Do dnia Trzech Króli można było spotkać na wsiach kolędników, chodzących od domu do domu, śpiewających kolędy i odgrywających scenki z narodzenia Jezusa. Przyjęcie kolędników pod swój dach wróżyło szczęście, wiec gospodarze robili to chętnie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Piotr Kędziorek Boże Narodzenie

Jako była Wilijo, taki bydzie cołki rok

Radosnych Godōw! Winszuja, coby Wōm nowo porodzōny Pōnbōczek błogosławiyli; cobyście znŏdli mocka gyszynkōw pode krisbaumym; mandle ze makōwkōw niy stanyły we gŏrdzielu; coby te świynta bōły richtig czasym spyndzōnym do kupy ze familijōm! O tradycjach świątecznych na Śląsku opowiedziały Patrycji Zisch etnolożka Anna Lerch-Wójcik oraz dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Górnośląskiego Parku Etnograficznego.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Patrycja Zisch

Pieśni Z lasu

O miłości do śpiewania, pięknie pieśni z Polesia i wyjątkowej więzi ze śpiewaczkami ludowymi na Ukrainie czyli o najnowszej płycie “Głosy kobiet” zespołu Z lasu Kuba Borysiak rozmawiał z członkiniami zespołu: Jagną Knittel oraz Olgą Kozieł. Posłuchalismy także nagrań z północy. Album “Vara ungkar og ga fri. Slatter etter Truls Orpen” Pera Asmunda Omholda to współczesne interpretacje kompozycji skrzypka Trulsa Orpena z Krodsherad. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Podhalańska tożsamość i dźwięki osmańskiej harfy

W dzisiejszych "Źródłach" o wystawie "Podhalanie" w Zakopanem, kształtowaniu się tożsamości Górali Podhalańskich w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym, opowiedziała etnolożka Agnieszka Gąsienica-Giewont. Posłuchaliśmy także  nowej płyty niemieckiego harfisty, Thomasa Dauna, poświęconej melodiom na harfę rodem z Imperium Osmańskiego. Opowiadał o niej sam muzyk.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Podhale Maria Baliszewska

Muzyczne Źródła - Mari Kalkun, szelest estońskich kniei

Dzisiejsze muzyczne „Źródła” rozbrzmiewać będą dźwiękami estońskiego lasu i zimowych opowieści z Estońskich wiosek. To za sprawą Mari Kalkun, estońskiej wokalistki i multiinstrumentalistki. Swoim ciepłym głosem, delikatnością, minimalizmem w wykorzystaniu instrumentów, artystka roztacza intymną, poetycką aurę. Zakorzeniona w estońskiej tradycji, grana na kennelu i akordeonie, muzyka Mari Kalkun dotyka wrażliwych słuchaczy do głębi.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Od Romana, przez Weczirky, do Jordana

W "Kiermaszu pod Kogutkiem" przyjrzeliśmy się tradycjom adwentowym w Ukrainie i na dawnej Łemkowszczyźnie. Naszym gościem był ukraiński ikonopisarz, artysta Ostap Łozyński – koordynator świątecznej akcji “Od Romana do Jordana”, przybliżającej zwyczaje cyklu zimowych świąt w tradycji wschodniej. O łemkowskich Weczirkach, ich znaczeniu towarzyskim i zwyczajach adwentowych w tradycji wschodniej mówiła dr Wiktoria Hojsak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril

Pająki i ozdoby ze słomy - warsztaty Olgi Budzan

„Zanim ubrało się choinkę, trzeba było nie tylko zrobić nowe ozdoby, ale i przejrzeć stare, ewentualnie je ponaprawiać. Był to jeden z elementów przygotowań do Świąt” – mówiła Olga Budzan. Wrocławska artystka-plastyk, przygotowała rodzinne warsztaty plastyczne z robienia tradycyjnych zabawek i ozdób świątecznych ze słomy. Odbędą się online, jest szansa dołączyć z każdego zakątka Internetu!
Zobacz więcej na temat:  folk Adwent Piotr Kędziorek