Polskie Radio
Section05

folklor

Gdzie jest na mapie Staraya Derevnya?

Tym razem zapraszam do zupełnie autorskiego, niepowtarzalnego świata dźwięków tworzonego przez międzynarodowy kolektyw, który rezyduje częściowo w Izraelu, częściowo w Anglii, a korzenie ma rosyjskie. Na swoją muzykę zespół ukuł termin „kraut folk” i rzeczywiście nawiązuje do krautowego grania z lat 70., ale bardziej do tej jego łagodniejszej wersji spod znaku Popol Vuh.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Remigiusz Mazur-Hanaj recenzja

Płanetnicy, strażnicy chmur

Chmury to fascynujące zjawisko, dla ludzi żyjących z uprawy roli również bardzo konkretnie i namacalnie związane z dobrobytem lub jego brakiem. Dlatego ani ludowa, ani literacka wyobraźnia nie mogły chmur (podobnie jak innych elementów kosmicznych) tak po prostu zostawić bez słowa. I o tym - o chmurach, o zaludniających je istotach oraz przede wszystkim o płanetnikach - w kolejnym odcinku audycji mówi Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie

O heligonce i Babie Jadze

W „Źródełku” goście Brygidy Sordyl i Kuby Gołdyna zapoznali nas z niepozornym, ale niezwykłym instrumentem, bardzo popularnym w Beskidzie Żywieckim – z heligonką. Hania i jej mama Kaja Prusinowska opowiedziały o Babie Jadze i tym, jak radzić sobie z różnymi strachami. Odpowiedzieliśmy też na pytanie Idalii z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych w Warszawie: jak kiedyś na wsi przygotowywano się do zimy?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk Piotr Kędziorek

Zupełnie nowy śpiewnik domowy i tradycje pogrzebowe Suwalszczyzny

"Jesteśmy w takim momencie, w którym ważniejsze od zapisu nutowego jest spotkanie z drugim człowiekiem i uchwycenie tych niuansów, które wykraczają poza zapis nutowy" - mówił Maciej Filipczuk opisując swój nowy projekt pt. Melody Book - cykl filmowych lekcji gry muzyki tradycyjnej. Ale opis ten pasuje także do drugiego projektu muzyka - Radical Songbook jest właśnie spotkaniem muzyków z różnych światów, którzy wedle swoich najlepszych umiejętności interpretują muzykę polskiej wsi. Ponadto w "Źródłach" opowieść o tradycji pieśni pogrzebowych na Suwalszczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna Romowie