Polskie Radio
Section05

folklor

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry Romowie feminizm

Bez harmonizowania, przez całą noc - idee Osmętnicy

Łatwo jest o wrzucenie jednego i drugiego do jednego worka, wysypanie i powiedzenie: „O, proszę, stworzyliśmy właśnie fuzję”. A fuzja wymaga o wiele więcej – tłumaczy Antoni Beksiak, współzałożyciel zespołu Niewte, którego album „Osmętnica Electronica” zdobył III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2021
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa Nowa Tradycja tradycja Hanna Szczęśniak

Ukojenie w folku. Spotkanie z Ifi Ude

Polsko-nigeryjska piosenkarka, artystka niezależna, kompozytorka i aktorka znana zarówno z eteru, jak i ekranu, postać sceny alternatywnej tworząca w klimatach muzyki świata, śmiało łącząca etno/folk z elektroniką, a polską muzykę ludową ze swoimi afrykańskimi korzeniami. W tym roku poprowadzi jury Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Nowa Tradycja tradycja

Leyla McCalla: historia Haiti zaklęta w radiowych falach

Radio Haiti, pierwsza niezależna stacja radiowa na Haiti, nadająca nie tylko po francusku, ale też, jako pierwsza, w kreolskim francuskim, języku znanym większości mieszkańców Haiti było punktem wyjścia do stworzenia płyty Breaking the Thermometer to Hide the Fever – najnowszego albumu Leyli McCalli. Amerykańsko-haitańska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, grająca na wiolonczeli, banjo i gitarze poprzez burzliwą historię tej nieistniejącej już stacji radiowej przygląda się nie tylko trudnej przeszłości własnego kraju – zawirowaniom politycznym, prześladowaniom, biedzie, korupcji – ale też miłości, pamięci, walce o wolność, ziemi, przyrodzie i słońcu.
Zobacz więcej na temat:  world music Hanna Szczęśniak

Reymonta chłopskie „Chłopów” inspiracje

7 maja 1867 roku, czyli 155 lat temu, we wsi Kobiele Wielkie na świat przyszedł Władysław Stanisław Reymont. Z tej okazji w „Źródłach” wybieramy się na wyprawę do Lipiec Reymontowskich – wioski, w której Reymont pomieszkiwał podczas pracy na kolei, a także, która – dzięki jego kontaktom z mieszkańcami i setkami wysłuchanych historii – stała się miejscem rozgrywania akcji powieści „Chłopi”.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska literatura Nobel

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2022!

Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa muzyka tradycyjna kultura ludowa sztuka ludowa Oskar Kolberg W POLSKIM RADIU