Polskie Radio
Section05

Francja

TYLKO U NAS Traktat z Nancy. "Francja zmieniła myślenie o Rosji i NATO"

- Traktat w Nancy między Francją a Polską stanowi przełomowe wydarzenie we współczesnych stosunkach polsko-francuskich - uważa ekspert Romain Le Quiniou z think tanku Euro Créative. Jest to długoterminowy projekt i jego powodzenie zależy od każdego z nas - zaznaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Pytany o wcześniejsze "miękkie" nastawienie Paryża do Moskwy, podkreślił, że to nawet za delikatnie powiedziane. - Ale teraz Francja w końcu bardzo dobrze rozumie, czym jest Rosja. Paryż zmienił myślenie o Rosji i NATO, i to umożliwiło podpisanie traktatu - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT POLSKA relacje polsko-francuskie Emmanuel Macron Donald Tusk

Dlaczego Rosjanie świętują zakończenie II wojny światowej 9 maja?

Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wszedł w życie 8 maja o godzinie 23:01. Według czasu moskiewskiego był to już kolejny dzień – 9 maja. Dlatego też Rosja (a do czasu rozpadu bloku sowieckiego również i kraje wchodzące w jego skład) świętuje zakończenie II wojny światowej 9 maja. 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Stany Zjednoczone Wielka Brytania zimna wojna żelazna kurtyna komunizm nazizm III Rzesza Niemcy II Rzeczpospolita

Wieża Eiffla w Paryżu. Tymczasowa budowla stała się symbolem

136 lat temu, 6 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto Wystawę Światową. Największą atrakcją była wieża, na której dwa miesiące wcześniej Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla architektura sztuka współczesna Paryż wystawa

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 179. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Niemcy Szwajcaria literatura polska

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - zmarł 4 maja 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Jerzy Giedroyc Józef Czapski Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Paryż Paryska "Kultura"