Polskie Radio
Section05

Gdańsk

Actus Humanus Resurrectio. Dyrektor festiwalu: dla mnie to domknięcie sezonu

- Jeśli chodzi o wnioski, dotacje, to myślimy rokiem kalendarzowym, natomiast dla mnie Actus Humanus Resurrectio jest tak jakby domknięciem rok rocznie sezonu, który w przypadku moich aktywności zaczyna się w połowie września, a kończy po Świętach Wielkanocnych - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, szef artystyczny ruszającego w Gdańsku wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Actus Humanus Filip Berkowicz MUZYKA KULTURA Dwójka

Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, którego ukształtowała wojna

W tym roku mija 100. rocznica urodzin Franciszka Duszeńki – jednego z najważniejszych powojennych rzeźbiarzy, autora niezwykłych realizacji pomnikowych, a także wybitnego pedagoga. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło ponad 80 młodych artystów.  Jego sztuka wciąż budzi emocje i przypomina o dramatycznej historii XX wieku. Jest także świadectwem tragicznych losów człowieka, którego lata młodości przypadły na czas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Franciszek Duszeńko rzeźbiarz artysta

Henryk Bista. "Teatr był dla niego sednem pracy aktora"

- Zawsze się dziwię, gdy słyszę, że Henryka nazywa się aktorem drugiego planu. Dla mnie zawsze był  pierwszoplanową postacią, bo każdą swoją rolę potrafił doskonale wyeksponować i wspaniale wypełniał tę przestrzeń, którą otrzymywał w sztuce. To był po prostu bardzo dobry aktor – mówiła aktorka Olga Sawicka na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL historia teatru aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR kino

Afera w Straży Granicznej. W tle dzieci funkcjonariuszy

Kupiony za dwa i pół miliona złotych, nieposiadający certyfikatu symulator lotów – według nieoficjalnych doniesień portalu Radia ZET – miał zostać uszkodzony, kiedy bawiły się nim dzieci strażników granicznych. Ponadto urządzenie miało stać w pomieszczeniu niespełniającym warunków przeciwpożarowych. Sprawą zajmuje się CBA.
Zobacz więcej na temat:  Pomorze pomorskie straż graniczna lotnictwo pilot samolot samoloty POLSKA

Organowy skarb, który skrywa kościół św. Katarzyny w Gdańsku

Olkusz, Kazimierz Dolny, Złoty Potok i Toruń - te miasta są wymieniane jako te, w których znajdują się najstarsze w Polsce organy. Wszystkie instrumenty pochodzą jednak z początku XVII wieku. Ich datowanie różni się nieznacznie - o kilka lat. Tymczasem w Gdańsku zachował się częściowo prospekt organowy niemal o sto lat starszy - z 1516 lub 1517 roku...
Zobacz więcej na temat:  organy Marzena Bakowska KULTURA Dwójka Zobacz także