Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "W morzu ognia, w morzu gruzów" [POSŁUCHAJ]

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Jakub Tarka powstanie w getcie reportaż w Jedynce pr poleca

Wystawa "Pamięć 1943" w galerii Kordegarda

Wystawa konfrontuje Raport Stroopa, najsłynniejsze fotograficzne świadectwo Zagłady, ze zwykłymi przedmiotami z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20 wydobytymi podczas badań archeologicznych w 2022 roku. O wystawie "Pamięć 1943" mówili w Polskim Radiu 24: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury oraz Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, koordynatorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler powstanie w getcie Narodowe Centrum Kultury Muzeum Getta Warszawskiego

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Przywrócić pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć 1943", w związku z 80. rocznicą Powstania w Getcie. Ekspozycja prezentuje dokument: Raport Stroopa, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska Narodowe Centrum Kultury

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "Przywrócić pamięć" [POSŁUCHAJ]

W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć. 1943", w związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Ekspozycja prezentuje raport Stroopa oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska Narodowe Centrum Kultury pr poleca powstanie w getcie

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Prezydenci Izraela i Niemiec wezmą udział w obchodach

19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, do stolicy przyjadą prezydent Izraela Izaak Herzog oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w Warszawie prezydenci spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą i wspólnie wezmą udział w obchodach rocznicy na placu Bohaterów Getta Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Warszawa Frank-Walter Steinmeier historia Polski II wojna światowa Holokaust Żydzi POLSKA społeczeństwo

"Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota w adaptacji Andrzeja Ferenca i reżyserii Janusza Kukuły

Bulwarowa zabawa teatralna opowiadająca o perypetiach miłosnych dwóch młodych małżeństw, które przesiedlone do getta muszą zamieszkać w jednym pokoju. Sztuka jawi się jako wyraz pragnienia bliskości, miłości, zabawy. A także służy jako świadectwo witalności i nieposkromionej woli życia. Adaptacja: Andrzej Ferenc. Reżyseria: Janusz Kukuła. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki. Obsada: Marian Opania, Andrzej Ferenc, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Kanabus, Anna Grochowska, Maciej Śliwa, Henryk Rajfer
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Żydzi historia Polski Warszawa Janusz Kukuła pr poleca

Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Za kilkanaście dni, 19 kwietnia, przypadnie 80. rocznica największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie - powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, przygotowana została wystawa "Pamięć 1943", którą oglądać można od 30 marca do 7 maja.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Narodowe Centrum Kultury Mikołaj Kopernik czytelnictwo Białoruś Żydzi historia Polski

Lista Ładosia. Najsłynniejsi ludzie, których starali się ratować polscy dyplomaci

Jak dotąd udało się zidentyfikować ponad 3 tysiące osób, które objęła polska akcja wystawiania fałszywych południowoamerykańskich paszportów dla Żydów w okupowanej Europie. Wśród nich znaleźli się przywódcy powstania w getcie warszawskim, były polski minister spraw zagranicznych i współzałożyciel Instytutu Yad Vashem. Oto najsłynniejsze nazwiska z Listy Ładosia.
Zobacz więcej na temat:  Adam Daniel Rotfeld Holokaust II wojna światowa Anna Frank Żydzi Instytut Pileckiego historia Polski pomoc

Strathairn o Karskim: zawsze gotowy stawać po stronie innych

- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski spektakl aktor Holokaust Jakub Kukla Dwójka TEATR