Polskie Radio
Section05

getto warszawskie

Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto

Bunkier Anielewicza to nieistniejący już schron, który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a 8 maja 1943 roku ponieśli śmierć, bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak II wojna światowa Żydzi powstanie w getcie biblioteka Warszawa badania Michał Montowski historia Polski

O antologii "Getto warszawskie w literaturze polskiej"

Niedawno, nakładem Muzeum Getta Warszawskiego, ukazała się antologia "Getto warszawskie w literaturze polskiej", której autorem jest prof. Sławomir Buryła, wykładowca Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. I właśnie o tej książce z jej autorem rozmawia w "Trójce literackiej" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska antologia Tomasz Zapert Trójka

Kolberg po żydowsku. Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów

19 kwietnia obchodziliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Andrzej Bieńkowski opowiedział zatem o żydowskich wątkach muzycznych, w polskiej muzyce tradycyjnej. Jeszcze przed II wojną światową muzykantów-Żydów było na wsiach wielu i, wbrew temu, co może się wydawać, nie grali oni bynajmniej tylko na weselach i zabawach żydowskich. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Andrzej Bieńkowski

"Nadzieja na przetrwanie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Zamknięta w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej inteligencja żydowska zajęła się i dokumentowaniem życia odciętego od świata miejsca. Inicjatorem tych działań był m.in. Emanuel Ringelblum, historyk, działacz społeczny i publicysta, twórcą tzw. Archiwum Getta Warszawskiego. Nazywane też "Archiwum Ringelbluma" stanowi dzisiaj jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Żydzi historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Emanuel Ringelblum. Reportaż o archiwum warszawskiego getta [POSŁUCHAJ]

Zamknięta w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej inteligencja żydowska zajęła się i dokumentowaniem życia odciętego od świata miejsca. Inicjatorem tych działań był m.in. Emanuel Ringelblum, historyk, działacz społeczny i publicysta, twórca tzw. Archiwum Getta Warszawskiego. Nazywane też "Archiwum Ringelbluma" stanowi dzisiaj ono jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Tomaszewska-Żółtowska powstanie w getcie II wojna światowa

"Pokazali, że walka w słusznej sprawie nigdy nie jest przegrana". Premier o powstaniu w getcie warszawskim

"Cześć i chwała bohaterom powstania w getcie warszawskim, którzy pokazali, że walka w słusznej sprawie - o wolność i podstawowe wartości ludzkie - nigdy nie jest beznadziejna i przegrana, a barbarzyństwu, złu i totalitaryzmowi należy postawić zdecydowaną tamę" - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki społeczeństwo historia Polski II wojna światowa

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński powstanie w getcie Żydzi Holokaust nazizm Niemcy okupacja niemiecka II wojna światowa HISTORIA

Kobieta o trzech życiorysach. "Kim była Irena"? Reportaż [POSŁUCHAJ]

- Znana byłam z ogromnego szczęścia, mnie nie można było rozwalić. Sto razy pod murem, a później przychodzę i wszystko jest w porządku - w "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy reportażu "Kim była Irena" Beaty Kwiatkowskiej. Jego bohaterką jest Irena Gelblum, która po roku 1968 wyjechała z Polski. Po 20 latach wróciła, ale już jako Irena Conti Di Mauro - włoska poetka i gorliwa katoliczka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Beata Kwiatkowska Dwójka Żydzi

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa II wojna światowa Roman Polański Steven Spielberg Tadeusz Konwicki Andrzej Wajda