Polskie Radio
Section05

Grzegorz Kalinowski

"Apaszem Stasiek był...". Skąd wziął się uliczny folklor II RP?

"Apaszem Stasiek był w krąg znały go ulice. W spelunkach tam, gdzie podłe życie wre". A może "U Grubego Jozka, przy ulycy gnojnej, zebrał się ferajny kwiat"? W "Odrodzona-nieznana" mówimy o tym, skąd naprawdę wziął się uliczny folklor, czyli jak zawodowi muzycy dali repertuar podwórkowym orkiestrom.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP muzyka uliczna Michał Pieńkowski Łukasz Garlicki Alex Kłoś Stanisław Grzesiuk Stanisław Wielanek

Święto Pracy, 3 Maja, Święto Niepodległości. Które uroczystości obchodzono w II RP?

Przed II wojną światową zaledwie dwukrotnie obchodzono dzień 11 listopada jako święto narodowe. 3 Maja początkowo czcili przede wszystkim Polacy sympatyzujący z Narodową Demokracją, 1 Maja - szeroko pojęta lewica. O rzeczywistości przed II wojną światową Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości II RP Józef Piłsudski 3 Maja święto pracy

Polskie Radio 24 Dlaczego policjantów nazywamy "glinami"? Trzy koncepcje

Glina to określenie tak popularne, że nawet nie bardzo się nad nim zastanawiamy, kiedy słyszymy je w filmach albo widzimy na stronach powieści. Ale skąd się ono wzięło? Dlaczego tak się mówi o policjantach? Nad tym, wraz z prowadzącym podcast Grzegorzem Kalinowskim, zastanawiali się pisarze Andrzej Sawicki i Adam Podlewski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kryminał Polskie Radio 24 policjant

"Między przepaścią a nadzieją"? Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego

Kobiety w sztuce XX-lecia międzywojennego nie miały łatwego zadania. Często wchodziły w ten okres bez ukończonych szkół, były lekceważone. Jedna z najwybitniejszych artystek tego czasu, Zofia Stryjeńska, tak charakteryzowała przełom epok, w którym przyszło jej funkcjonować: "Urodziłam się za późno by tańczyć kankana, a za wcześnie by podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją". 
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Hanna Wróblewska Zofia Stryjeńska SZTUKA malarstwo Tamara Łempicka

POLSKIE RADIO 24 Prohibicja w USA. "Sprawiła, że gangi urosły do monstrualnych rozmiarów"

Prohibicja w latach 20. i 30. XX wieku w USA była znakomitym sposobem na zrobienie majątków przez ludzi, którzy starali się ją łamać i omijać. W Polskim Radiu 24 opowiedział o niej, jak również o gangsterskich interesach, obyczajach i krwawej rywalizacji Grzegorz Dziedzic, autor bestsellerowych powieści "Żadnych bogów żadnych panów" i "Gangway".
Zobacz więcej na temat:  książki kryminał KULTURA literatura przestępczość alkohol

Teatry rewiowe i kabarety. Jak wyglądało życie gwiazd i co działo się za kulisami?

Teatry rewiowe i kabarety na stałe wpisały się w mapę międzywojennej Polski. Życie dziewcząt, które chciały być gwiazdami nie było jednak usłane różami. Jak przebiegały ich kariery? Co działo się za kulisami? Kim byli właściciele, czemu teatry miały nieustające kłopoty finansowe? O tym wszystkim w audycji "Odrodzona-nieznana" rozmawiali goście Grzegorza Kalinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kabaret

II Rzeczpospolita. Nowe elity przejęły władzę po śmierci Piłsudskiego

Podczas nieudanego dla Polaków mundialu w Japonii i Korei polscy piłkarze i trenerzy przekonywali nas, że ich gra stała na wysokim poziomie. Stary lwowiak, trener Kazimierz Górski zareagował na to słowami - "skoro było tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?". Identyczne pytanie o II Rzeczpospolitą w audycji "Odrodzona - nieznana" postawił swoim gościom autor i gospodarz programu Grzegorz Kalinowski. Jak nowe elity rządziły państwem po śmierci Józefa Piłsudskiego?
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne Józef Piłsudski Adam Leszczyński Jan Łoziński

Przedwojenne polskie kino - czy można z niego odczytać obraz rzeczywistości?

Kino dwudziestolecia międzywojennego to kino z początku zapomniane, a później przypomniane za sprawą telewizyjnego programu "W starym kinie" wielkiego kustosza tej kinematografii, Stanisława Janickiego. Czasem uwielbiane, czasem wyśmiewane, jest częścią naszej kultury. Czy było tylko lepszą, lub gorszą, rozrywką, czy może także zapisem tamtych czasów?
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Dwudziestolecie międzywojenne Eugeniusz Bodo Aleksander Żabczyński

Krwawa olimpiada. Igrzyska w Monachium 1972

- W Monachium doszło do jednej z największych w historii porażek służb specjalnych. Zamach Czarnego Września na izraelskich sportowców powiódł się, a próba odbicia zakładników skończyła się tragedią - mówił w Polskim Radiu były 24 były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu UOP Piotr Niemczyk. Gościem był również producent filmowy i scenarzysta Paweł Mossakowski. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 UOP Piotr Niemczyk Palestyna Bliski Wschód Izrael kryminał terroryzm Monachium

Wrzesień 1939 roku. Czy Polska mogła się obronić?

85 lat temu, 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, największy i najkrwawszy konflikt w historii. Czy politycy i wojskowi stanęli na wysokości zadania? Czy Polska mogła się obronić? Jakie lekcje płyną dla nas z tego, co działo się 85 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona Adolf Hitler Niemcy kampania wrześniowa 1939