Polskie Radio
Section05

gwiazdy

Zjawisko, które można oglądać raz na 80 lat. Gdzie i kiedy podziwiać wybuch T Coronae Borealis?

W najbliższych tygodniach pojawi się okazja do zaobserwowania niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 roku. Co ważne, ten niezwykły widok będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. Potem znowu trzeba będzie czekać na nie ok. 80 lat. Jest to więc prawdopodobnie jedyna taka szansa w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Witold Lazar astronomia kosmos niebo

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska aktorzy aktorstwo FILM film polski Armia Krajowa Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica historia Polski historia teatru

Co czeka nas w 2024 roku na niebie? Karol Wójcicki: hitem będzie całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne 8 kwietnia. Będzie je można obserwować z obszaru Meksyku i Stanów Zjednoczonych. - To będzie wielkie święto, wielka frajda. Wiem już, że masa ludzi z Polski szykuje się do wyjazdu - powiedział w radiowej Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach".
Zobacz więcej na temat:  Karol Wójcicki Roman Czejarek astronomia słońce księżyc

Zaćmienia Słońca i Księżyca, przeloty komet i inne zjawiska: będzie się działo na niebie w 2024 roku

Ten rok zapowiada wiele niezwykłych atrakcji dla miłośników astronomii, ale i dla przypadkowych obserwatorów nieba. Czekają nas dwa zaćmienia Słońca – całkowite i obrączkowe – a także zaćmienie Księżyca, będzie można też obserwować koniunkcje planet oraz co najmniej trzech komet. A poza tym "standard", czyli spadające gwiazdy (m.in. Perseidy w lipcu i sierpniu), przeloty Starlinków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos Wszechświat niebo astronomia zaćmienie słońca zaćmienie księżyca spadające gwiazdy Rafał Grabiański Piotr Firan Trójka

Pierwsza gwiazdka w Wigilię: gwiazda, kometa czy planeta? Czego wypatrywać na niebie?

Jedną ze świątecznych tradycji jest wypatrywanie pierwszej gwiazdy na niebie. Nierzadko jest jednak tak, że najjaśniejszym punktem na niebie wcale nie jest gwiazda, lecz planeta. Tak będzie na przykład w tym roku. Co konkretnie będzie tą symboliczną "pierwszą gwiazdką"? I gdzie jej szukać na niebie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wigilia Boże Narodzenie astronomia niebo święta Witold Lazar

Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA astronomia niebo obserwacje księżyc zaćmienie słońca Piotr Firan Rafał Grabiański Trójka

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Uwaga, nadlatują Perseidy!

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Dwie pełnie, zjawisko superksiężyca, spadające gwiazdy: naprawdę jest wiele fantastycznych powodów, by w ostatnim miesiącu wakacji zadzierać głowę i, jeśli tylko będą odpowiednie warunki pogodowe, wpatrywać się w nocne niebo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo perseidy pełnia księżyca Przemysław Lis Witold Lazar Rafał Grabiański

W sierpniu warto patrzeć w niebo. Co możemy zaobserwować ponad nami?

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy na obserwowanie sklepienia niebieskiego. Czekają nas pełnie Księżyca, a także największe natężenie spadających gwiazd. Na początku sierpnia, przy okazji pierwszej w tym miesiącu pełni, można zaobserwować zjawisko superksiężyca. A to niejedyne atrakcje na niebie, które będzie można obserwować w ostatnim miesiącu wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żołądkowski astronomia niebo perseidy pełnia księżyca