Polskie Radio
Section05

historia Polski

Pościg za "Bismarckiem". Posłuchaj wspomnień uczestników walk z niemieckim pancernikiem

- W czasie pościgu "Piorun" natrafił do "Bismarcka" i nawiązał z nim walkę artyleryjską. Ten moment był szczególnie niezwykły - wspominał w w audycji z 1966 roku Antoni Tyc, członek załogi "Pioruna", niszczyciela, który odegrał kluczową rolę w zatopieniu najpotężniejszego niemieckiego pancernika.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa flota Piorun Eugeniusz Pławski marynarka wojenna

Polska po zaborach. Ekspert: sukcesem było utrzymanie niepodległości w naprawdę trudnych warunkach

Czy Polska po zaborach była odrodzoną Rzeczpospolitą, czy całkiem nowym państwem? – Ziemie polskie były zrujnowane po tym, jak odbywały się tutaj bardzo ciężkie walki – mówi prof. Marek Michalski z UKSW. A co na ten temat uważają pozostali goście Programu 1 Polskiego Radia: prof. Jolanta Żyndul z Archiwum Kobiet przy Instytucie Badań Literackich PAN i Marcin Dobrowolski, dziennikarz zajmujący się historią polskiej gospodarki?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne Marek Michalski Żydzi Marcin Dobrowolski Jolanta Żyndul

Bitwa w Lesie Stockim. Największa bitwa partyzantki antykomunistycznej

24 maja 1945 roku we wsi Las Stocki koło Kazimierza Dolnego siły NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej zaatakowały oddział majora Mariana Bernaciaka "Orlika". Stoczone wówczas walki zakończyły się zwycięstwem żołnierzy podziemia niepodległościowego, a batalia przeszła do historii jako jedna z największych bitew partyzantki antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci II wojna światowa historia PRL komunizm

Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Bogaty życiorys twórcy polskiej konspiracji podczas II wojny światowej

Dokładnie 60 lat temu, 22 maja 1964 roku, w Casablance zmarł gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, założyciel Służby Zwycięstwu Polski, jeden z twórców Polskiego Państwa Podziemnego. - Bardzo bliski współpracownik Piłsudskiego, człowiek o silnej ręce, silnym charakterze oraz zarysowanej i samodzielnej postawie politycznej - tak w radiowej audycji oceniał postać generała historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Michał Tokarzewski-Karaszewicz I wojna światowa II wojna światowa II Rzeczpospolita Wojsko Polskie Armia Krajowa armia Andersa

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Posłuchaj jego wspomnień

Zmarł Jan A. P. Kaczmarek, właściwie Jan Andrzej Paweł Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Jak sam mówił, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych. To  tutaj tworzył muzykę filmową. Ukoronowaniem jego kariery był Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka filmowa FILM Jan A. P. Kaczmarek USA emigracja Oscary