Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Była świadectwem dojrzałości elit politycznych". Mateusz Morawiecki o konstytucji marcowej

Konstytucja marcowa była świadectwem dojrzałości elit politycznych, reprezentujących różne spojrzenia, które w tej różnorodności interesów i wizji, potrafiły znaleźć wspólny cel - silną, wielką i demokratyczną Polskę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w rocznicę uchwalenia konstytucji z 1921 r.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja premier Mateusz Morawiecki polityka POLSKA

Władysław Jagiełło i cztery królowe

Na polskim tronie podczas rządów króla Władysława Jagiełły zasiadały cztery królowe. Mariaże króla wpływały na historię Polski, a kolejne żony kształtowały charakter wawelskiego dworu i uczestniczyły w podejmowaniu decyzji politycznych. Monarcha ożenił się z Jadwigą Andegaweńską, późniejszą świętą Kościoła katolickiego, trzykrotnie owdowiał, by ostatecznie poślubić księżniczkę Zofię Holszańską. Zgodnie z przekazem kronikarza Jana Długosza Władysław nie miał łatwego charakteru, ale jednocześnie był człowiekiem szczodrym i pobożnym.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Władysław Jagiełło Jadwiga Andegaweńska

100 lat traktatu ryskiego. Specjalna wystawa i ścieżka zwiedzania Zamku Królewskiego

"Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 roku" to tytuł wystawy, która zostanie otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie. Została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji setnej rocznicy podpisania traktatu ryskiego, kończącego wojnę z bolszewicką Rosją. Wystawa będzie pokazywana na Dziedzińcu Wielkim Zamku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zamek Królewski KULTURA Kresy Dwudziestolecie międzywojenne

"Wojna rozdziela i rozdziera". Mariusz Nowik o swojej najnowszej książce

- Chciałem w tej książce pokazać nie tylko katów, ale i ofiary. Tak się składa, w mojej pracy historyka, że przez lata czuję pewien niedosyt badając dokumenty, w których brakuje głosu ofiar. Dlatego też skupiałem się pisząc tę książkę na podkreśleniu tego, co miały do przekazania ofiary, jak się czuły, nie pomijając tego co robili i jak zachowywali się kaci - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Nowik, autor książki "Palmiry - zabić wszystkich Polaków". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz II wojna światowa

IPN prosi o pomoc w rozpoznaniu tożsamości młodej patriotki. Zdjęcie wykonano 70 lat temu w Anglii

W niedzielę Instytut Pamięci Narodowej udostępnił na swojej stronie na Facebooku prośbę o pomoc w ustaleniu, kim jest młoda dziewczyna uwieczniona na fotografii. "Pomimo przeprowadzonej w Archiwum IPN-u kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki" - napisano na profilu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej archiwum fotografia zdjęcie

Życie codzienne Żołnierzy Wyklętych. "To klucz do zrozumienia funkcjonowania podziemia"

- Już na studiach pisząc o Wyklętych i czytając wspomnienia, zwróciłem uwagę że jest tam dużo tego typu informacji, których nigdzie indziej nie znalazłem. Moim zdaniem ta codzienność jest kluczem do zrozumienia funkcjonowania podziemia po wojnie - powiedział Stanisław Płużański, autor książki o codzienności Żołnierzy Niezłomnych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historie książki wojsko PRL zbrodnie sowieckie HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24 POLSKA

Dekomunizacja Powązek. Dr Bukowski: na narodowej nekropolii nie mogą leżeć bohaterowie i zdrajcy

- Problemem jest to, że Powązki Wojskowe są cmentarzem komunalnym. One powinny być - a przynajmniej w części, w której pochowani są ludzie uznani za zasłużonych - cmentarzem zarządzanym przez państwo - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Bukowski rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA PRL Powązki dekomunizacja komunizm Warszawa