Polskie Radio
Section05

historia Polski

Dziedzictwo Kazimierza III Wielkiego

Sławę u potomnych przyniosła mu kodyfikacja prawa i usprawnienie sądownictwa, oparte o statuty wiślicko-piotrkowskie, jedne z pierwszych na ziemiach polskich pisanych regulacji prawotwórczych odnoszące się do wielu dziedzin życia w państwie, a także ufundowanie Akademii Krakowskiej, pierwszej polskiej uczelni oraz budowlany boom, opisany powiedzeniem "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak

Prof. Wojciech Fałkowski: praca na Zamku Królewskim jest służbą wobec Rzeczypospolitej

Prof. Wojciech Fałkowski od niemal 4 lat sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych miejsc w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie, bo o nim mowa, ze względu na historię i symbolikę jest szczególnym miejscem dla wielu Polaków. - Jest znakiem polskiej niepodległości - mówi prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Wojciech Fałkowski Zamek Królewski Warszawa

Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy

- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna Niemcy II wojna światowa Auschwitz zbrodnie wojenne społeczeństwo Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA

Banalizowany system totalitarny. Dmitrowicz: wiele zrobiono, by stworzyć taką narrację

Dlaczego PRL coraz częściej jest banalizowany i sprowadzany do tego, co śmieszne? - Bardzo wiele zrobiono po 1956 roku, ale też po 1989, żeby stworzyć taką narrację, że może i ten system miał jakieś elementy totalitarne, może był miejscami bardzo silny, ale tak naprawdę tylko do 1956 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm

Przywracanie prawdy o zasługach kpt. Romualda Rajsa "Burego"

- Życzyłbym osobom, które oskarżają mojego ojca, by otworzyły się na fakty, jakie są odkrywane. Jeśli ktoś tkwi na poziomie "Sztyletu Burego", książeczki wydawanej w okresie komunistycznym, to będzie w tym tkwił - powiedział inż. Romuald Rajs, syn kapitana Romualda Rajsa ps. Bury. Gościem Polskiego Radia 24 był również Michał Ostapiuk, autor wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej książki "Komendant Bury".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański komunizm

"Gdy po Europie jeździły pociągi, na terenie Polski ścinano głowy". Onet znów szokuje

Portal Onet.pl opublikował artykuł, w którym podkreślono, że gdy w drugiej połowie XIX w. "świat stał u progu nowoczesności", na terenach dzisiejszej Polski dalej odbywały się publiczne egzekucje oraz że we Wrocławiu jeszcze w XX w. gilotynowano ludzi. Pominięto jednak fakty, że publiczne egzekucje były zasądzane przez sądy pruskie, a gilotyny we Wrocławiu używali Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA onet media HISTORIA

"Kwota nieadekwatna do krzywdy". Zbigniew Ziobro złożył skargę na odszkodowanie dla opozycjonisty z PRL

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na postanowienie jednego z sądów, w którym zasądzono nieadekwatne jego zdaniem roszczenia odszkodowawcze działaczowi niepodległościowemu, który przebywał w komunistycznym więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL Zbigniew Ziobro komunizm opozycja demokratyczna sądownictwo Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy

YouTube przywrócił spektakl o ratowaniu Żydów przez grupę Ładosia. Skuteczna interwencja MSZ

YouTube usunął w środę premierowe nagranie spektaklu "Paszporty życia". Sztuka przedstawia współczesne spojrzenie na historię ratowania Żydów przez grupę ambasadora Aleksandra Ładosia. Dopiero po interwencji Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, spektakl został ponownie udostępniony w serwisie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi II wojna światowa HISTORIA youtube cenzura cenzura internetu

Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych

22 grudnia zmarł Wojciech Borowik. Ten niezwykły człowiek w okresie PRL był bardzo aktywnym działaczem antykomunistycznym. W wolnej Polsce został posłem na Sejm II kadencji, a potem – wiceszefem GUS. Był też współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo opozycja demokratyczna PRL Ewa Michałowska Trójka