Polskie Radio
Section05
historia Polski

Pełen magii i tajemniczości Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (woj. świętokrzyskie) to imponująca bryła dawnego palazzo in fortezza, czyli pałacu charakteryzującego się cechami obronnymi. W audycji "Jedyne takie miejsce" opowiedzieliśmy o historii zamku, trasach zwiedzania zarówno tych dziennych jak i nocnych, filmach realizowanych w tym miejscu, warsztatach szkolnych i pokazach rycerskich.
Zobacz więcej na temat:  świętokrzyskie zamek zabytki historia Polski Sława Bieńczycka

Prymas Stefan Wyszyński – wielki mąż stanu bliski ludziom

– Pokazujemy wartości, na których prymas opierał swoje życie – miłość, tolerancję, szacunek i zrozumienie drugiego człowieka. To są rzeczy ponadczasowe i takie, które pozwolą osobom przychodzącym do muzeum zobaczyć, że za tą pokazywaną czasem zbyt posągowo postacią, kryje się człowiek pełen ciepła i humoru, który wpływał na innych ludzi – opowiada Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński historia Polski Stefan Wyszyński Piotr Dmitrowicz

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO "Pamięć świata". W Belwederze wręczono certyfikaty

15 nowych obiektów znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć świata". W czwartek w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów 4. edycji Listy. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio UNESCO społeczeństwo Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Płyty Polskiego Radia KULTURA historia Polski W POLSKIM RADIU POLSKA prezydent

"Wielkie wyróżnienie". Prezes Polskiego Radia o unikatowych nagraniach na liście UNESCO

Prezes PR Agnieszka Kamińska powiedziała, że wpisanie na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" to wielkie wyróżnienie dla Polskiego Radia. Na listę trafiła kolekcja 93 oryginalnych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio UNESCO społeczeństwo Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Płyty Polskiego Radia KULTURA historia Polski Agnieszka Kamińska W POLSKIM RADIU POLSKA

Eugeniusz Romer - ojciec kartografii polskiej

Geograf, kartograf i współzałożyciel wydawnictwa Książnica-Atlas. Eugeniusz Romer to kolejny z wybitnych Polaków, przypominanych w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej "Giganci nauki". - W okresie międzywojennym wychował wielu wiernych i zdolnych geografów - mówi dr Jerzy Ostrowski, były pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak mapy Instytut Pamięci Narodowej NAUKA historia Polski

Kolekcja płyt Polskiego Radia na krajowej liście UNESCO i na wystawie „Pamięć Polski”

Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Polskie Radio wystawa II wojna światowa historia Polski

"Pokazują historię Radia". Lichocka o unikatowych nagraniach

- To zupełnie wyjątkowa sytuacja, kiedy nagrania dźwiękowe z Warszawy, w sytuacji ekstremalnej, sytuacji napaści Niemiec na Polskę, stały się dokumentem wpisanym na listę materiałów istotnych dla historii świata, to bardzo ważne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka HISTORIA historia Polski społeczeństwo Polskie Radio media UNESCO POLSKA II wojna światowa

Czerwiec 1976. "Władza PRL była przygotowana na inny scenariusz strajków"

Podczas protestów w fabryce traktorów w Ursusie robotnicy rozkręcili szyny i w powstałą wyrwę zepchnęli lokomotywę, blokując w ten sposób ruch pociągów. Protestowali przeciwko podwyżkom cen ogłoszonym przez władze PRL. Jeszcze tego samego dnia strajki wybuchły w wielu innych miastach, a fala protestów objęła blisko 80 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  strajki Radom Czerwiec 1976 historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN

Rosyjska Duma przyjęła kontrowersyjną ustawę wybielającą rolę ZSRR w II wojnie światowej

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła przepisy zakazujące porównywania ról, jakie w II wojnie światowej odegrały: Związek Radziecki i hitlerowskie Niemcy. Według rosyjskich historyków niezależnych - dokument wpisuje się w politykę Kremla, której celem jest tuszowanie stalinowskich zbrodni. Ustawę musi jeszcze przyjąć senat i podpisać prezydent.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja sowieckie obozy pracy historia Polski

"Pamięć Polski". Płyty PR wśród bezcennych eksponatów

Wieczorem w Warszawie uroczyście otwarta zostanie wystawa "Pamięć Polski". Prezentuje ona 15 dokumentów, które w tym roku dołączyły do Krajowej Listy Programu UNESCO "Pamięć Świata". Jest wśród nich kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA wystawa historia Polski Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata

"17 września 1939 to dzień jedności dwóch totalitaryzmów". IPN o białoruskim dniu jedności narodowej

17 września 1939 był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy - oświadczył IPN, który odniósł się we wtorek do ogłoszenia przez władze Białorusi nowego święta w rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa agresja sowiecka historia Polski Związek Sowiecki Białoruś Aleksander Łukaszenka

Od branki do dyktatury, czyli Aleksander Wielopolski i Romuald Traugutt

Margrabia Aleksander Wielopolski powstanie listopadowe 1830 roku wspierał, ale powstaniu styczniowemu 1863 roku - już jako rzecznik współpracy z Rosją - chciał zapobiec, organizując brankę. Romuald Traugutt, były oficer armii carskiej, uważał, że o przywrócenie autonomii Królestwa Polskiego trzeba walczyć metodami pokojowymi, a nie z bronią w ręku. Jednak kiedy powstanie styczniowe chyliło się ku upadkowi, zmienił zdanie i został dyktatorem zrywu, aby, jako ostatni jego przywódca, ratować je jesienią 1863 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski