Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Głównym przeciwnikiem była Polska". Historyk o agresywnej polityce Rosji sowieckiej

- Hasło Lwa Trockiego "Na Zachód po trupie Polski" oddawało dosłownie cel bolszewików, Polskę należało zniszczyć, aby dojść z rewolucją do Europy. Gdyby udało się zdobyć Niemcy, to cała Europa wpadłaby w ręce bolszewików - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał, autor książki "Na Zachód po trupie Polski". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II RP

Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace można przesyłać do 19 marca

Jeszcze tylko przez tydzień, czyli do 19 marca, można przesyłać prace w ramach II edycji konkursu literacko-plastycznego "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Inicjatorką konkursu przeznaczonego dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Patronat nad wydarzeniem ma Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska konkurs Elżbieta Witek Marszałek Sejmu POLSKA społeczeństwo

Krzysztof Czubaszek: postawiłem sobie za cel przywrócenie pamięci o łukowskich Żydach

- Najpierw pojawiła się potrzeba poznania lokalnej historii. Gdy rozbudziłem tę potrzebę, spostrzegłem, że wiele tematów jest bardzo słabo poznanych. Obszarem, który był zupełnie nietknięty, pominięty, wręcz zamieciony pod dywan, była historia społeczności żydowskiej zamieszkującej w Łukowie oraz okolicach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czubaszek, autor książki "Stanisław Żemis - Świadek zagłady Żydów w Łukowie". 
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska HISTORIA Żydzi Łuków

"Droga życia przepełniona lubieniem ludzi". W Warszawie pożegnano Jana Lityńskiego

Działacz opozycji w okresie PRL, poseł i doradca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego Jan Lityński spoczął w środę na Powązkach Wojskowych w Warszawie. - Jego droga życia była przepełniona lubieniem i szanowaniem ludzi - mówił podczas mszy św. pogrzebowej ks. Andrzej Luter. - Tak żył Jan, a my zostajemy tu jeszcze na jakiś czas. Do zobaczenia, Janku - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA opozycja demokratyczna PRL

IPN odzyskał nielegalnie zatrzymane dokumenty. Obejmują ponad pół wieku historii

Były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP Witold Z. - jak podał pion śledczy IPN - przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach m.in. Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Grozi mu za to do ośmiu lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA dokumenty II wojna światowa PRL historia PRL służba bezpieczeństwa społeczeństwo

"Wtedy dojrzała elita podziemia lat 80". Dr Wojciech Myślecki o Marcu 1968 roku

- Dwa aspekty Marca '68 roku są bezsporne. Pierwszy, to de facto był chrzest polityczny, ale również pewne jasne sformułowanie postawy pokolenia "dzieci socjalizmu". Drugim aspektem był fakt, że wtedy dojrzała i ukształtowała się późniejsza elita podziemia lat 70. i 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz marzec 1968 POLSKA HISTORIA historia PRL PRL

Marzec'68. Wiec studentów UW początkiem protestów w całym kraju

8 marca mijają 53 lata od wiecu studentów na Uniwersytecie Warszawskim, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem wydarzeń Marca 1968 roku - kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W jej wyniku z kraju wyemigrowało kilkanaście tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. 
Zobacz więcej na temat: