Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Wrzesień '39. Ostatnia taka szarża. Bój ułanów pod Wólką Węglową

- Pamiętam, jak jeszcze przed szarżą, dowódca pułku stał na leśnym dukcie i przepuszczał pułk, jak na defiladzie. Wszyscy rozumieliśmy już, że to ostatni taki moment. Że do Warszawy przebijemy się tylko w szyku konnym – wspominał na antenie Polskiego Radia Eugeniusz Iwanowski, uczestnik ostatniej szarży Wojska Polskiego, w której wziął udział cały pułk kawalerii.
Zobacz więcej na temat:  II RP Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

Mało znana historia Powstania Warszawskiego na prawym brzegu Wisły na wystawie “Praga ’44”

Ikonografie, dokumenty archiwalne, pamiątki oraz fragmenty wywiadów, audycji radiowych i kronik filmowych znalazły się na wystawie “Praga ’44” w Muzeum Warszawskiej Pragi. “O Powstaniu na Pradze mówi się niewiele, wiedza o nim także jest znikoma, dlatego zdecydowaliśmy się podjąć ten temat” - mówi jedna z kuratorek.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski Praga

"Dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku". Rocznica tragicznej śmierci Witkacego

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz – na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski – odebrał sobie życie. O ataku wojsk radzieckich artysta dowiedział się z wiadomości radiowych. – Wtedy powiedział, że dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku – wspominał słowa Witkacego Włodzimierz Ziemlański, świadek tych dramatycznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz 17 września 1939 ZSRR wspomnienie samobójstwo literatura 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Powstanie Warszawskie. "To była ogromna armada samolotów. Amerykańska pomoc przyszła za późno"

Czterdziesty dziewiąty dzień powstania, poniedziałek. Na Przyczółek Czerniakowski przeprawia się 63 żołnierzy z 9. pułku piechoty pod dowództwem mjr. Stanisława Łatyszonka. Nad warszawskim niebem pojawiają się długo wyczekiwane amerykańskie samoloty z pomocą dla powstańców.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa

W Białymstoku uroczystości w Światowy Dzień Sybiraka i 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Przy pomniku Bohaterskim Matkom Sybiraczkom w Białymstoku odbyły się we wtorek uroczystości w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i obchodzony tego dnia Światowy Dzień Sybiraka. W przemówieniach podkreślano, że zobowiązaniem współczesnych jest pamięć o wszystkich, którzy "byli ofiarami nieludzkiej, sowieckiej polityki".
Zobacz więcej na temat:  Białystok Muzeum Pamięci Sybiru agresja sowiecka

"Nagle pod drzwiami pojawiła się pani premierowa". Ucieczka polskich władz we wrześniu 1939 roku

Ewakuacja władz Rzeczpospolitej od początku budziła wiele kontrowersji. Uciekinierów nazywano tchórzami, zdrajcami, "grabarzami ojczyzny", próbowano ich nawet stawiać przed Trybunałem Stanu. Czy słusznie?
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Rząd RP Rząd RP na Uchodźstwie Rumunia Zaleszczyki II Rzeczpospolita II RP pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy nazizm komunizm ZSRR kampania wrześniowa 1939 wrzesień Ignacy Mościcki Felicjan Sławoj-Składkowski Edward Rydz-Śmigły Francja Wielka Brytania 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę