Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Historia Henryki Obermiller: uratowała żydowskiego chłopca

Gościem Polskiego Radia 24 była Zofia Przeździak – córka Henryki Obermiller, która została uhonorowana medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Na naszej antenie Zofia Przeździak opowiadała o Michale Frydmanie, którego jej matka wyprowadziła z warszawskiego getta i ukrywała w rodzinnym domu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Świadkowie Holokaustu historia Polski Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

The story of Michał Frydman – a young Jew rescued from the Warsaw Ghetto.

Zofia Przeździak, a daughter of Henryka Obermiller who was honoured with the Righteous among the Nations title, was the guest of Polish Radio 24. On our radio, she told about Michał Frydman, a boy taken out from the Warsaw Ghetto and hidden by her mother in her family house.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Świadkowie Holokaustu historia Polski Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

"To było świadectwo najwyższej próby człowieczeństwa"

Do kancelarii premiera wpłynął list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych, uhonorowanych za ratowanie Żydów przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Jego sygnatariusze apelują w nim do władz Polski i Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki podziękował Sprawiedliwym wśród Narodów Świata za rękę wyciągniętą do zgody i poszukiwania kompromisu. O liście Sprawiedliwych i spotkaniu z szefem rządu mówił w audycji Gorący Temat Łukasz Adamski z tygodnika „Sieci Prawdy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Holokaust IPN Izrael II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Łukasz Adamski

"Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków"

Do kancelarii premiera wpłynął w poniedziałek list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki przyjął na spotkaniu przedstawicieli Sprawiedliwych. O liście Sprawiedliwych i ich spotkaniu z premierem mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu i reporter PR24 Michała Walczyka.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Izrael Żydzi Yad Vashem Świadkowie Holokaustu Holokaust Agnieszka Bryc II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Ustawa o IPN. Przełom w stosunkach polsko-izraelskich?

Strona izraelska twierdzi, że jest przełom w stosunkach polsko-izraelskich w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Źródła dyplomatyczne w izraelskim rządzie powiedziały Polskiemu Radiu, że Izrael otrzymał od polskich władz gwarancje, że budząca spory ustawa na razie nie będzie stosowana w praktyce do czasu aż Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnie wątpliwości prezydenta Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust POLSKA Izrael II wojna światowa

"Austria próbuje zrobić z siebie ofiarę II wojny światowej"

Monografia dra Macieja Mitery „Zwyczajny faszyzm” zawiera opis ustroju Generalnego Gubernatorstwa oraz prawnego charakteru tego podmiotu. Ideologiczną podstawę do stosowania odpowiednich rozwiązań prawnych stanowiły: segregacja rasowa, antysemityzm oraz imperializm. O swojej książce  „Zwyczajny faszyzm. Położenie prawne obywateli polskich w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1945” sędzia Maciej Mitera mówił Magdalenie Ogórek w audycji "Utracone, Odzyskane".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Magdalena Ogórek Generalne Gubernatorstwo Austria nazizm

Jaka przyszłość nowelizacji ustawy o IPN?

Profesorowie Andrzej Nowak i Robert Frost napisali list do premiera Morawieckiego z oczekiwaniem, by Polska zrewidowała swoje stanowisko ws. nowelizacji ustawy o IPN. W podobnym tonie wypowiedział się badacz Niemiec prof. Bogdan Musiał, który stwierdził, że jeśli ustawa o IPN nie zostanie zmieniona to Polska zostanie „wizerunkowo rozjechana”. W Polskim Radiu 24 komentarz Adriana Stankowskiego z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Izrael Holokaust II wojna światowa polityka historyczna Adrian Stankowski

Jak odpowiadać na antypolskie kampanie. Debata PR24

- To więcej niż wojna informacyjna. To zmasowany atak na strategiczną pozycję, którą zaczęliśmy zdobywać – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 w kontekście sporu Polska-Izrael dyplomata, były ambasador dr Ryszard Żółtaniecki. O tym, w jaki sposób nasz kraj może odpowiadać na antypolskie kampanie, a także reagować na aktualny kryzys w relacjach izraelsko - polskich broniąc zarazem prawdy historycznej, rozmawiali także amerykanista Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust IPN Świadkowie Holokaustu polityka historyczna USA Rosja wojna hybrydowa Jarosław Guzy II wojna światowa Ryszard Żółtaniecki Artur Wróblewski

"Sprawcy Holokaustu to państwo niemieckie i jego struktury"

- Trudno rozmawiać o Holokauście bez znajomości „Zagłady Żydów Europejskich” Hilberga, ponieważ nie będzie się miało pełnego obrazu Holokaustu. Raul Hilber napisał książkę o sprawcach, czyli o państwie niemieckim, o III Rzeszy. To Biblia studiów nad Zagładą – mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jerzy Giebułtowski, tłumacz „Zagłady Żydów Europejskich”.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Niemcy Izrael Żydzi

Bulwersująca okładka "The Washington Times". Komentarze

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek i Instytut Pamięci Narodowej wyrazili sprzeciw wobec artykułu w „The Washington Times”, który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z „antysemityzmem Polaków”. O publikacji amerykańskiego dziennika mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl), Michał Wróblewski („Fakt”) i politolog Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael media Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa USA

„The Washington Times” ze swastyką na tle polskiej flagi

„The Washington Times” opublikował tekst rabina Menachema Levine'a „Dlaczego nowe polskie prawo o Holokauście to kpina?”, który przypisuje Polakom udział w zagładzie Żydów. Okładka dziennika przedstawia swastykę na tle polskiej flagi i polskiego godła. W Polskim Radiu 24 komentarz amerykanisty prof. Zbigniewa Lewickiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Holokaust II wojna światowa Zbigniew Lewicki Izrael Żydzi Niemcy