Polskie Radio
Section05

III Rzesza

Historia paralimpiady, czyli jak niemiecki Żyd pomógł angielskim weteranom

Paralimpiady, w których uczestniczą sportowcy z niepełnosprawnościami, od wielu lat towarzyszą igrzyskom olimpijskim. Piękna idea zrodziła się w strasznych czasach II wojny światowej, gdy pewien niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia poprzez sport aktywizował częściowo sparaliżowanych angielskich żołnierzy. Ale wszystko zaczęło się na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska paralimpijskie Paryż 2024 paraolimpiada Górny Śląsk SPORT II wojna światowa lekarz rehabilitacja

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Józef Stalin Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa nazizm HISTORIA historia Polski

Ograbieni z przyszłości. Jak wyglądałaby Polska, gdyby nie II wojna światowa?

II wojna światowa musiała wybuchnąć. Dążyły do tego oba zbrodnicze totalitaryzmy – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. W wyniku konfliktu wśród licznych strat, które ponieśli Polacy, wliczyć trzeba jeszcze jedną – ograbienie z przyszłości, na którą pracowała II RP, a która nigdy się nie wydarzyła.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa II RP II Rzeczpospolita Niemcy nazizm zbrodnie wojenne Gdynia totalitaryzm Bez Przedawnienia HISTORIA

"Wojna jest, panowie, wyłazić z wody!". Posłuchaj wspomnień z 1 września 1939 roku

"Gdzie byłem, co robiłem w piątkowy poranek 1 września 1939 roku?". O tym szczególnym momencie – który okazał się punktem zwrotnym w dziejach świata, po którym już nie było tak samo – opowiadali przed laty przed mikrofonem Radia Wolna Europa m.in. dziennikarze i artyści. Dużo w tych historiach codzienności i najzwyklejszych spraw.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa wrzesień 1939 wspomnienie RWE II RP Niemcy

Powszechna mobilizacja z 1939 roku, czyli ostatni krok w stronę wojny

31 sierpnia 1939 roku - zgodnie z decyzją prezydenta Ignacego Mościckiego - stał się pierwszym dniem obowiązywania mobilizacji powszechnej w Polsce. Do stawienia się w jednostkach wezwano wówczas zarówno żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, jak i rezerwistów. W efekcie do wybuchu II wojny światowej udało się zmobilizować siedemdziesiąt pięć procent polskich sił zbrojnych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Wojsko Polskie wojsko II wojna światowa

"Silni, zwarci, gotowi". Polska propaganda w przededniu II wojny światowej

- Polska propaganda osiągnęła wysoki stopień mobilizacji społecznej i udało się na czas zagrożenia uniknąć swarów politycznych, które jeszcze rok wcześniej były na porządku dziennym. Szerokie kręgi społeczeństwa były zmobilizowane, tyle tylko, że ta propaganda nie miała pokrycia, nazwijmy to, "w bagnetach" - oceniał w radiowej audycji historyk prof. Eugeniusz Cezary Król.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita propaganda Edward Rydz-Śmigły