Polskie Radio
Section05

infografika

Polska w europejskiej czołówce równości zarobków. Luka płacowa jest coraz mniejsza

Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu, w 2022 r. wśród osób w wieku 25-34 lata w krajach UE wyższym wykształceniem mogło pochwalić się 48 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn. Średnio w UE wyższym wykształceniem legitymuje się 42 proc. obywateli w wieku 25-34 lata, a zatem niewiele mniej, niż wynosi unijny cel na 2030 r., ustanowiony na poziomie 45 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA praca rynek pracy kobieta społeczeństwo Polska w Unii Europejskiej

Izrael wesprze Polskę w staraniach o reparacje od Niemiec? Wiceszef MSZ wyjaśnia

W wywiadzie dla "Super Expressu" wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że "o zadośćuczynienie od Niemiec powinniśmy występować razem z Izraelem". - Musimy doprowadzić do tego, żeby zbrodnia została rozliczona - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa ŚWIAT Europa historia Polski reparacje wojenne Izrael Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Minuta dla skóry". Nowoczesne metody wykrywania zmian nowotworowych

Rozpoczyna się okres letni, a nadmierna ekspozycja słońce  oraz brak wiedzy na temat bezpiecznego opalania, mogą mieć negatywne konsekwencje dla skóry. W "Eurece" eksperci opowiedzieli o nowoczesnej metodzie opartej na sztucznej inteligencji do szybkiego diagnozowania zmian na skórze, głównie czerniaka. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory czerniak złośliwy Artur Wolski sztuczna inteligencja choroba słońce oparzenie

Rząd za poprawkami prezydenta do komisji ds. wpływu Rosji. Müller: rozwieją wątpliwości

- Po przyjęciu poprawek prezydenckich opozycja nie będzie miała żadnych argumentów, by mówić o tym, że komisja chce ograniczyć czyjeś funkcjonowanie w życiu publicznym - ocenił prezydencką nowelizację do ustawy ws. powołania komisji ds. wpływów Rosji rzecznik rządu Piotr Müller. - Nie będzie możliwości, by ktokolwiek podnosił zarzuty, poza jednym: że chcemy zbadać i zidentyfikować wpływy rosyjskie w Polsce - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce polityka Rosja relacje polsko-rosyjskie Piotr Müller

Płaca minimalna w górę. Premier: chcemy, by obywatele korzystali z owoców wzrostu gospodarczego

- Chcemy, aby wynagrodzenia Polaków były jak najwyższe i by konkurencyjność polskiej gospodarki była bardzo wysoka, a także stabilnych finansów publicznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Zapowiedział też podwyżkę płacy minimalnej od stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo płaca minimalna GOSPODARKA

Grecja: konferencja nt. reparacji wojennych. "Immunitet jurysdykcyjny nie może być wyżej niż prawa człowieka"

Postwojenna sprawiedliwość i reparacje wojenne - te zagadnienia omówią dziś w Atenach prawnicy z kilku europejskich krajów podczas międzynarodowej konferencji (początek o 10:00). Jej głównym organizatorem jest polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Grecja II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy ŚWIAT Europa historia Polski Arkadiusz Mularczyk

Grecki polityk chce europejskiej dyskusji o reparacjach od Niemiec. Liczy na współpracę z Polską

- Współpraca Polski i Grecji może pomóć przenieść dyskusję o reparacjach na poziom europejski, gdzie Berlin będzie musiał zająć stanowisko - powiedział prof. Notis Marias, prawnik i były poseł do greckiego parlamentu oraz Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem kwestia reparacji powinna także być jednym z głównych tematów kampanii w Polsce i Grecji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Grecja II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy historia Polski

Ukraińcy przechwycili rozmowy rosyjskich żołnierzy. Dotyczą zapory w Nowej Kachowce

Przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy potwierdzają, że zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadziła grupa dywersyjna sił wroga - poinformowała na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Konsekwencje tych działań, czyli katastrofalna w skutkach powódź, okazały się jednak poważniejsze, niż zakładali sami Rosjanie - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2023

Gospodarka zamiast ideologii. Premier Morawiecki apeluje do UE i stawia Polskę za wzór

Unia Europejska musi przejść do kontrofensywy gospodarczej i geopolitycznej zamiast skupiać się na sporach ideologicznych - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wspomniał o ambitnych planach Polski i zwrócił uwagę na elektrownie atomowe oraz nakłady na zbrojenia. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Beata Płomecka polityka

Orzeczenie ws. KWB Turów "absurdalne". Wiceminister mówi o "grze o interes gospodarczy" polską kopalnią

- Skarga na działalność kopalni Turów to zwyczajna gra o interesy gospodarcze, metoda na blokowanie konkurencji - powiedział w programie 1 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała. Jak mówił, chodzi o to, by państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie przegoniły za szybko Zachodu. Zaproponował też "rozszerzającą" interpretację orzeczenia WSA.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów górnictwo energetyka bezpieczeństwo energetyczne polityka

Pierwszy FA-50 w polskich barwach. Szef MON: to niezwykły moment dla Wojska Polskiego

- Realizacja programu wdrażania FA50 przyczyni się do tego, że siły powietrzne Polski będą używały już tylko samolotów F16,F35 i właśnie FA50. Te trzy samoloty pochodzą z tej samej rodziny doskonałych i nowoczesnych samolotów - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas ceremonii wyprowadzenia z linii produkcyjnej pierwszego egzemplarza koreańskiego FA-50 z biało-czerwoną szachownicą na ogonie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Południowa Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak GOSPODARKA MON Polska Grupa Zbrojeniowa broń lotnictwo

"Skandaliczny akt rosyjskiego barbarzyństwa". Szczerski na forum ONZ o wysadzeniu zapory na Dnieprze

Polska jednoznacznie potępiła wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. - To wyraźna zbrodnia wojenna - przekonywał przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie, w których imieniu przemawiał przedstawiciel Łotwy, wprost mówiły o rosyjskiej odpowiedzialności za zniszczenie zapory.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Szczerski ONZ wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

Wysadzenie tamy na Dnieprze. Zełenski: terror nie może być bezkarny

"Musimy powstrzymać rosyjskie zło. Wszyscy inni terroryści na świecie powinni zobaczyć, że terror nie jest bezkarny" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w reakcji na wysadzenie tamy na Dnieprze. We wcześniejszym wystąpieniu mówił zaś, że "każdy rosyjski atak terrorystyczny zwiększa tylko wysokość odszkodowań, które Federacja Rosyjska zapłaci Ukrainie za popełnione zbrodnie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski Rosja