Polskie Radio
Section05

Instytut Pamięci Narodowej

Książka Historyczna Roku. Transmisja w Polskim Radiu [OGLĄDAJ TERAZ]

Laureaci Konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego otrzymają dziś statuetki w czterech kategoriach, m.in. "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Uroczyste wręczenie nagród - ufundowanych przez Polskie Radio, TVP SA, IPN oraz Narodowe Centrum Kultury - odbywa się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Od godz. 18.00 trwa transmisja wideo w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Książka Historyczna Roku literatura historia Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio TVP IPN plebiscyt konkurs

"Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". VI edycja projektu edukacyjnego IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych - nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN historia Polski Kresy Sergiusz Kazimierczuk edukacja młodzież szkoła

Archiwum Związku Polaków w Niemczech zostało przekazane do zbiorów IPN

Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponad stuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów bieżących dokumentów, zdjęć i nagrań filmowych z działalności Polaków na terenie Niemiec. - Te dokumenty zdradzają pewien genotyp Polaków zaangażowanych w wiele form działalności społecznej, politycznej i samorządowej, którzy służyli ważnym wartościom w jaskini systemu totalitarnego - powiedział w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia PRL historia Polski Niemcy IPN

"Solidarność" przeciwko przywracaniu przywilejów emerytalnych esbekom. "Jeśli będzie trzeba, to wyjdziemy na ulice"

- Trudno się zgodzić na to, że ci, którzy mają krew na rękach, zamordowali m.in. patrona "Solidarności" księdza Jerzego Popiełuszkę, mają otrzymać bonusy. To nie jest moralne. Nie będzie przyzwolenia związku na nagradzanie zła - mówił w Polskim Radiu 24 przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc.
Zobacz więcej na temat:  emerytura służba bezpieczeństwa POLSKA Solidarność społeczeństwo

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej

W Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów. - Chcemy poszerzać wiedzę historyczną młodzieży - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN. Jak opowiadać młodym ludziom o historii?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

"Niepodległość to najwyższa wartość". Czym dla Polaków jest wolność?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak

TYLKO U NAS Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy Strzeleckiej 8. "Chcieliśmy, by warszawiacy włączyli się w ten koncert"

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w Izbie Pamięci Strzelecka 8 zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a także zwiedzanie zabytkowych piwnic, na których ścianach zachowały się inskrypcje wyryte przez więźniów dawnej katownii NKWD i UB w latach 1944-1945 i 1945-1948.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Europa NKWD komunizm PRL POLSKA niepodległość MUZYKA 11 listopada

ANALIZA Opozycja od lat chce likwidacji IPN-u. Instytut mówi o historii, której niektórzy się boją

Obszerne archiwa wypełnione historycznymi aktami, oddawanie sprawiedliwości i godności po latach ofiarom, ale także podtrzymywanie pamięci historycznej i aktywna walka o sprawiedliwość podparta dokumentami i edukacją - w ciągu ostatniej dekady działalność IPN pozwoliła na upamiętnienie historii Polski i jej wybitnych postaci. Rozwiane zostały przy tej okazji mity i niedopowiedzenia na rzecz faktów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN

IPN odkrywa szczątki ofiar wojen z ostatnich 200 lat. Jak dochodzi do ich odnalezienia?

Polska przez wieki była polem wielu wojen i bitew. Stąd do dziś odkrywamy szczątki poległych żołnierzy czy cywilów zamordowanych przez Niemców i Rosjan. - Cały czas odnajdujemy szczątki ofiar konfliktów praktyczne z ostatnich 200 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski IPN Adam Siwek

PR24 Likwidacja IPN? Prof. Wojciech Polak: jego zasługi są olbrzymie, zwłaszcza w dziedzinie edukacji

- Największe zasługi IPN-u są nie w dziedzinie lustracji czy osądzania zbrodni komunistycznych - jak sugerują niektórzy, m.in. z Lewicy. Największe osiągnięcia są w dziedzinie edukacji, nauki, badań naukowych. Te ostatnie dziedziny dominują teraz w pracy IPN-u - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk, członek Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka HISTORIA IPN Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański

PR24 Szczątki Polaków odnalezione na Ukrainie. Prof. Motyka: chodzi o prawdę i oddanie sprawiedliwości ofiarom

- Inwazja Rosji na Ukrainę uświadomiła wielu osobom Polsce, ale i na Ukrainie, że nasze współczesne spory o ocenę historii są nam kompletnie niepotrzebne, że korzysta na nich Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Motyka (Kolegium IPN, Instytut Studiów Politycznych PAN), odnosząc się do kwestii uregulowania pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka IPN Magdalena Złotnicka UPA Ukraina Wołyń

PR24 Opozycja zlikwiduje IPN? Rzecznik Instytutu: postkomuniści chcą zbiorowej amnezji historycznej o czasach dyktatury

- IPN to instytucja, która na trwałe wpisała się w strukturę naszego państwa. Funkcjonujemy realnie od 2000 r., przez ten czas Instytut wykonał gigantyczną pracę, związaną przede wszystkim z odkrywaniem nieznanych kart polskiej historii XX w ale także pracę związaną z przywróceniem zbiorowej pamięci o ofiarach systemów totalitarnych - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański wybory 2023 IPN Rafał Leśkiewicz

PR24 Opozycja chce likwidacji IPN. Semka: Instytut zawsze był dla nich solą w oku

- Platforma Obywatelska nigdy nie przepadała za historią. Jak tylko mogła, w latach 2007-2015, to obcinała budżety lub starała się naciskać, żeby IPN był bardzo bezideowy. Ta instytucja była i jest dla nich solą w oku - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 opozycja polityka Piotr Semka POLSKA Piotr Semka Antoni Opaliński