Polskie Radio
Section05

Instytut Pamięci Narodowej

Zapomniane bohaterstwo Polaków. Dlaczego tak się stało?

W czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków. Dlaczego przez tyle dziesiątków lat byli zapomniani? Dlaczego świat i Europa mówią o "polskich obozach śmierci", a milczą o cichym bohaterstwie? Zdaniem prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, wpłynęła na to przede wszystkim sytuacja polityczna i fakt, że Polska nie była wolnym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Magdalena Gawin Instytut Pileckiego

TYLKO U NAS Historyk obala tezy reportażu TVN24. "Kardynał Wojtyła reagował prawidłowo na przestępstwa pedofilii"

Kardynał Wojtyła reagował natychmiast na informacje o nadużyciach ze strony kapłanów w stosunku do małoletnich - tak wynika z kwerendy, którą wykonała dr hab. Łucja Marek z krakowskiego IPN. Badaczka przeanalizowała dokumenty, na które powołują się: w reportażu - Marcin Gutowski i w książce - Ekke Overbeek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Jan Paweł II Karol Wojtyła TVN społeczeństwo

Prezes IPN: jesteśmy odpowiedzialni za to, by pamięć historyczna przeszła przez kolejne pokolenia

- Instytut Pamięci Narodowej to także Instytut Przyszłości Narodowej, bo obok wielu zadań fundamentalnych, którymi zajmuje się IPN, mówiąc prawdę o historii Polski w XX wieku - tę prawdę wypływającą z ponad 90 km akt zgromadzonych w IPN, codziennej pracy około 300 naukowców - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski POLSKA Karol Nawrocki

Środki dla fundacji Jolanty Lange. Rzecznik IPN: cicha akceptacja jej działalności z czasów PRL

- Dla mnie, jako mieszkańca Warszawy, to bulwersujące, że władze miasta, wiedząc o przeszłości Jolanty Lange, nadal ją promują. Brak, choćby symbolicznego, rozliczenia z tą komunistyczną przeszłością, odcięcia takich ludzi od środków publicznych, to cicha akceptacja tego, co robili przed 1990 r. - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Franciszek Blachnicki Kościół katolicki Warszawa PRL SB historia Polski

Prezes IPN o ks. Blachnickim: był jednym z najbardziej represjonowanych w czasach PRL duchownych

- Całą działalność społeczną, misyjną ks. Blachnickiego możemy dziś nazywać wychowaniem do wolności po systemie totalitarnym. To jego wielka zasługa, płacił za to ogromną cenę. To jeden z najbardziej represjonowanych duchownych katolickich w czasach PRL - oświadczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki POLSKA Zbigniew Ziobro Kościół katolicki aktualności katolickie Karol Nawrocki morderstwo księdza Blachnickiego

Wystawa "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy". Dyrektor biura edukacji IPN: ludzki wymiar prawdziwych bohaterów

Do 20 lutego 2023 r. na pl. Niepodległości w Zakopanem można oglądać wystawę "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. - Niezwykłe jest to, że możemy pokazać ludzki wymiar prawdziwych bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Gościem był również Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Archiwum Akt Nowych Szare Szeregi II wojna światowa Zakopane POLSKA KULTURA