Polskie Radio
Section05

Irlandia

Ambasador RP: ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem, potwierdza to instytut Yad Vashem

- Polska, jako pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec, stanowczo sprzeciwia się negowaniu i minimalizowaniu zbrodni Holokaustu. Natomiast ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem i potwierdza to instytut Yad Vashem - napisała ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska w liście opublikowanym w czwartkowym wydaniu dziennika "The Irish Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Żydzi Holokaust historia Polski II wojna światowa

10. edycja Festiwalu Folkowisko. Kulturalne smaki Roztocza

„Tu się przyjeżdża, żeby zaczerpnąć smaków z kultury i przeszłości. Doskonała muzyka, teatr i pisarze, do tego pierogi, rosół, piróg biłgorajski, ryby z sąsiednich stawów, lokalne napoje” - zapewnia organizator Festiwalu Folkowisko, Marcin Piotrowski. A w programie są koncerty, plenerowy teatr, Dzieciowioska, i spotkania literackie. W Gorajcu na Roztoczu, 8 lipca, rozpocznie się jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  emigracja KULTURA folklor podkarpackie Kapela Ze Wsi Warszawa Marcin Piotrowski kultura żydowska Białoruś Ukraina Małgorzata Frydrych

Odwołane chrzty, bierzmowania i komunie w Irlandii. Kościół dowiedział się o tym z... Twittera

Władze w Irlandii obiecywały, że od 5 lipca będą mogły się odbywać uroczystości kościelne. W parafiach poczyniono przygotowania. Tymczasem decyzja ta została zmieniona. - Tweet dziennikarza i lekceważące słowa premiera: "Och, są odwołane" - oto jak dowiedzieliśmy się o zmianie - ubolewał metropolita Armagh.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara pandemia prawo ŚWIAT Europa

ANALIZA Eksplozja długu publicznego w krajach południa Europy. Możliwy dalszy wzrost wydatków

PIIGS to obraźliwy akronim oznaczający Portugalię, Włochy, Irlandię, Grecję i Hiszpanię, które podczas europejskiego kryzysu zadłużenia były najsłabszymi gospodarkami strefy euro. Kraje te przyciągnęły wtedy uwagę ze względu na słabe wyniki gospodarcze i niestabilność finansową, co zwiększyło wątpliwości co do ich zdolności do spłacenia obligacji i wywołało obawy, że nie wywiążą się ze swoich długów. Sprawdzamy, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zadłużenie i perspektywy gospodarcze tych krajów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Unia Europejska Portugalia Włochy Grecja Hiszpania

"Frenemy", czyli trudny związek Irlandii z Wielką Brytanią

Skomplikowane relacje irlandzko-brytyjskie, zagmatwane dodatkowo przez brexit, były tematem tego wydania audycji, której gościem był dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W stulecie podziału Zielonej Wyspy rozmawiano m.in. o historii związku obu krajów, dynamicznym rozwoju Irlandii w ostatnich dekadach i statusie Irlandii Północnej, której ponownie może grozić zaostrzenie wewnętrznych konfliktów.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Trójka Irlandia Północna Brexit

Napięcia wokół brexitu. Dr Przemysław Biskup: sytuację na Wyspach wyciszyła dopiero śmierć księcia Filipa

- Od dobrych kilku tygodni mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim napięciem. W okolicach świąt wielkanocnych były zamieszki. Później, to paradoksalnie zabrzmi w tym kontekście, "na szczęście" nastąpił zgon księcia Filipa, który spowodował, że główni autorzy tych zamieszek, czyli unioniści przyjęli tę żałobę i to się wyciszyło - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Wielka Brytania Brexit Unia Europejska Irlandia Północna