Polskie Radio
Section05

islam

Tradycyjna ceramika turecka w nowoczesnym wydaniu

Intensywne barwy, skomplikowane wzory roślinne, charakterystyczne dla sztuki islamskiej to pierwsze skojarzenie z ceramiką turecką. Wcale nie trzeba jechać do Turcji, aby móc przyjrzeć się z bliska małym arcydziełom. Ceramika trafi na wystawę, którą będzie można obejrzeć w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. To prace Meral Öner artystki z Ankary, stworzone zgodnie z wielowiekową, tradycyjną sztuką turecką. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski muzeum wystawa Turcja KULTURA sztuka chińska

"Byłem emocjonalnie zdruzgotany tym, co zobaczyłem w Mekce"

- Przybycie do Mekki wciąż jest ogromnym duchowym doświadczeniem, które sprawia, że człowiek jest oniemiały, kiedy po raz pierwszy przybywa do świętego meczetu, staje przed Kaabą i czuje, że to właśnie znaczy być muzułmaninem. Jednak gdy się stamtąd wychodzi, widzi się brzydotę miasta - mówił w Dwójce Ziauddin Sardar, autor książki "Mekka. Święte miasto".
Zobacz więcej na temat:  Mekka KSIĄŻKA Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA

"Pielgrzymowanie mamy w genach, to nasz skarb narodowy"

- Pielgrzymowanie mamy w genach, to jest nasz skarb narodowy – mówił w audycji „Ideologika” w Polskim Radiu 24, ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. W studiu na temat pielgrzymowania do miejsc kultu dyskutowali również Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie oraz pastor Michał Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  religia Adrian Klarenbach ks. Paweł Rytel-Andrianik katolicyzm pielgrzymka papież Franciszek Jasna Góra wiara

Stosunek Polaków do muzułmanów

Na posiedzeniu sejmowej komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, MSWiA przedstawiło informację dotyczącą postępowań wszczętych w sprawach, w których motywacją sprawcy było wyznanie muzułmańskie poszkodowanych. Z kolei rzecznik praw obywatelskich podał informację dotyczącą skarg i interwencji podejmowanych w sprawach zachowań antymuzułmańskich i islamofobicznych. O tym jaki jest stosunek Polaków do muzułmanów oraz o tym, czy postawy islamofobiczne są w naszym kraju powszechne, mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Ślusarczyk z portalu Euroislam.
Zobacz więcej na temat:  migracja Bliski Wschód

Ideologika. Między laicyzmem a laickością

Polska jest określana jako kraj katolicki. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Czy powinniśmy wobec krajów używać określeń opartych na ich tożsamości religijnej? W Polskim Radiu dyskutowali ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, pastor Michał Jabłoński oraz Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia wiara chrześcijaństwo protestantyzm

Bliski Wschód. Kulisy prześladowań chrześcijan

105 tysięcy chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa, czyli co 5 minut ginie jeden chrześcijanin. 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej. Według danych przytaczanych przez dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemara Cisło, 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnych formom dyskryminacji. O męczeństwie chrześcijan na Bliskim Wschodzie mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Witold Gadowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Bliski Wschód