Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

Paweł Lisicki o religijności Polaków: mierzymy się z falą dechrystianizacji

- Możemy dostrzec w Polakach "oziębłość wiary". Widzimy to poprzez słomiany ogień, skalę zepsucia i skandali uderzających w Kościół katolicki. Zderzamy się z silną falą dechrystianizacyjną. Dziś inna jest też wewnętrzna struktura Kościoła - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", Paweł Lisicki, na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Stefan Wyszyński Kościół duchowieństwo Polskie Radio 24 Filip Memches Paweł Lisicki społeczeństwo

20 lat temu rozpoczęła się ostatnia, ósma pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

20 lat temu, 16 sierpnia 2002 roku, rozpoczęła się ostatnia, ósma pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Trwała do 19 sierpnia. Odbywała się pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie". Podczas tej wizyty Ojciec Święty poświęcił nowo wybudowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w którym spoczywają prochy orędowniczki Miłosierdzia Bożego - św. Faustyny Kowalskiej. Jan Paweł II odwiedził również Kalwarię Zebrzydowską, a na krakowskich Błoniach beatyfikował cztery osoby.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Watykan Kościół katolicki

Abp Jędraszewski o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. "Przetrwał chrześcijański duch w naszej ojczyźnie"

- W krajach, gdzie już nie ma miejsca dla Boga w przestrzeni publicznej, nie ma także otwartych domów dla uchodźców. Są co najwyżej przejściowe obozy – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski,  podczas wtorkowej mszy z udziałem Episkopatu Polski w zakopiańskim sanktuarium p.w. Świętej Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka wiara Jezus Chrystus Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo Marek Jędraszewski aktualności katolickie

"Krzyż odkrywa egoizm, interesowność i chciwość". Abp Gądecki w 25. rocznicę VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

W homilii wygłoszonej pod Wielką Krokwią w Zakopanem Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział, że "dla każdego, kto chce kształtować swoje życie po swojemu i bez Boga, krzyż jest znakiem sprzeciwu i wyrzutem sumienia, ponieważ krzyż odkrywa jego egoizm, interesowność i chciwość".
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka wiara Jezus Chrystus Kościół katolicki Stanisław Gądecki POLSKA społeczeństwo

XV Święto Dziękczynienia. Kard. Nycz: wołanie do Ducha Świętego jest w obecnych czasach uzasadnione

Dziś, kiedy świat wychodzi ze skutków pandemii, przeżywa czas okrutnej wojny w Ukrainie, a Kościół heroicznie szuka drogi do młodego pokolenia, potrzeba nam wołania do Ducha Świętego, by odnowił oblicze ziemi - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas XV Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Stefan Wyszyński Kościół wiara chrześcijaństwo Kazimierz Nycz beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja społeczeństwo Elżbieta Róża Czacka

"Bóg jest miłością" - piękne hasło VII pielgrzymki do kraju

23 lata temu rozpoczęła się VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ta najdłuższa z wszystkich pielgrzymek do kraju trwała 13 dni i zakończyła się 17 czerwca. Równo o 11:30 w sobotę 5 czerwca 1999 roku samolot z papieżem wylądował w Gdańsku, gdzie został przywitany przez władze państwowe i kościelne.
Zobacz więcej na temat:  papież Watykan Gdańsk pielgrzymka Wadowice Kościół katolicki chrześcijaństwo religia

Piotr Dmitrowicz o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: komuniści odebrali ją jako swój sukces

- Już po zakończeniu pielgrzymki powstawały raporty. Oni odbierali pielgrzymkę jako swój wielki sukces. Uważali, że nie stało się nic - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk oraz dyrektor Muzeum JPII i Prymasa Wyszyńskiego. Odniósł się tym samym do postawy komunistów podczas i po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka komunizm PRL historia Polski HISTORIA Wydarzenia Polskie Radio 24 POLSKA Piotr Dmitrowicz społeczeństwo