Polskie Radio
Section05

Karolina Rożej

ChatGPT pisze prace zaliczeniowe za studentów. Czy wykładowca to rozpozna?

- Chat GPT nie wymyśla zupełnie nowych rzeczy. Te typowe fragmenty kodu, tekstu czy zdania zrobi dobrze, ale jeśli mamy nietypowe zadanie czy takie wymagające trochę wyższej abstrakcji, to człowiek jest jednak niezbędny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. Czy wykładowca rozpozna, że student korzysta z AI, pisząc pracę na zaliczenie?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także ChatGPT chat GPT studenci Piotr Bilski

W walentynki możesz oddać krew w Polskim Radiu. Zachęca do tego honorowy krwiodawca

Podczas walentynek warto nie tylko obejrzeć romantyczny film czy posłuchać nastrojowej muzyki, ale także zrobić coś dobrego dla innych. - Każdy, kto chociaż raz odda krew, może nazywać się przez całe życie honorowym dawcą krwi - mówi w Jedynce Andrzej Lis, europejski rekordzista. W piątek 14 lutego krwiobus stanie przed budynkiem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także krew Izabela Kostyszyn

100 lat Polskiego Radia. Jak wyglądały początki jednej z najważniejszych instytucji w Polsce?

"Tu próbna stacja radionadawcza PTR w Warszawie, fala 385 metrów" - te słowa wypowiedziane przez inżyniera Romana Rudniewskiego 1 lutego 1925 roku rozpoczęły historię polskiej radiofonii. Tak narodziła się jedna z najważniejszych instytucji odrodzonej Polski. Polskie Radio od 100 lat przekazuje słuchaczom najważniejsze informacje z kraju i ze świata, jak również przygotowuje transmisje muzyczne, sportowe i kulturalne.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Dorota Piotrowska historia Polski

Licytują spotkanie z ministrą zdrowia. Leszczyna: jestem gotowa na rozmowę

- Bardzo cieszę się z deklaracji pań, że chcą porozmawiać ze mną o systemie. Nawet gdyby zostały przelicytowane, deklaruję, że się spotkamy, bez względu na to, czy przy gotowaniu, czy też nie - zapowieedziła w radiowej Jedynce Izabela Leszczyna, odnosząc się trwającej w ramach Finału WOŚP licytacji wspólnego gotowania z ministrą zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia dzieci choroba Zobacz także Izabela Leszczyna

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia dzieci choroba Zobacz także

Aktor Adrien Brody stracił szansę na Oscara? Jego grę wspomogła sztuczna inteligencja

"Brutalista" to jeden z najważniejszych filmów minionego roku. Obraz niedawno otrzymał trzy Złote Globy - dla najlepszego dramatu, reżysera i aktora w dramacie. W tej ostatniej kategorii statuetką został wyróżniony Adrien Brody. Według prognoz, amerykański aktor ma szansę otrzymać za tę kreację również Oscara, ale niedawny wywiad, którego udzielił montażysta, być może ją przekreślił.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino sztuczna inteligencja

"Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian". Polonia solidaryzuje się z poszkodowanymi rodakami

Ponad milion złotych dla powodzian - tyle już zebrali Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie. To największa zbiórka emigrantów. - Jesteśmy również największą skarbonką zasilającą ogólnopolską kampanię fundacji Siepomaga.pl. Zebraliśmy ogromną ilość pieniędzy - mówi w radiowej Jedynce organizatorka zbiórki "Polacy z Wielkiej Brytanii dla Powodzian" Aleksandra Fiddler. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Wielka Brytania Anglia Walia powódź pomoc społeczna Sytuacja powodziowa pieniądze

Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniu powodziowym? Podpowiada psycholog

Przez południowo-zachodnią Polskę przechodzi wielka woda, zagrożone są kolejne miasta i ich mieszkańcy. - Pojawiają się w nas wszystkie emocje. To może być ogromna bezradność, wściekłość, lęk, smutek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka i psychoterapeutka. Jak w takiej sytuacji rozmawiać z dzieckiem o powodzi?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo powódź Sytuacja powodziowa Angelika Szelągowska-Mironiuk

Caritas Polska uruchomił zbiórkę dla powodzian. Jak pomóc?

Caritas Polska uruchomił pomoc dla powodzian. Od niedzieli zebrano już około 1,5 mln zł. - Polacy mają otwarte serca i potrafią dzielić się tym, co mają. W obliczu tego, co wydarzyło się w Polsce południowo-zachodniej widać, że tej pomocy nie zabraknie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Majewski, rzecznik prasowy Caritas Polska. W jaki sposób można przekazać pieniądze?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Caritas Polska powódź Sytuacja powodziowa Marcin Majewski

Kleszcze afrykańskie pojawiły się w Polsce. Są naprawdę groźne

Do Polski dotarły afrykańskie kleszcze Hyalomma. Te pajęczaki przenoszą wiele chorób, z których część może być nawet śmiertelna. - Kiedy dojdzie już do zarażenia, to objawy choroby pojawiają się po kilku dniach do mniej więcej dwóch tygodni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Sędzikowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kleszcze Izabela Kostyszyn kleszcze Hyalomma

Kamala Harris z poparciem od Joe Bidena. Czy Ameryka jest gotowa na kobietę - prezydenta?

Po ogłoszeniu rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję prezydenta USA, Joe Biden oświadczył, że popiera kandydaturę swojej wiceprezydent Kamali Harris w listopadowych wyborach. Czy płeć w polityce ma znaczenie? Dlaczego jeszcze zadajemy podobne pytania i wciąż mamy wątpliwości co do kobiet w polityce?
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie w USA społeczeństwo Kamala Harris Joe Biden Stany Zjednoczone polityka Donald Trump USA