Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska

Język polski. Trudny, ale piękny. Znamy laureatów Plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej

- Uczono nas, że wartość słowa jest nadrzędna - mówi w rozmowie z Katarzyną Jankowską Barbara Młynarska-Ahrens, zdobywczyni Złotego Lauru Akademii Mistrzów Mowy Polskiej. Wśród laureatów Plebiscytu Mistrza Mowy Polskiej znalazła się natomiast Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia, aktorka dubbingowa i telewizyjna, lektorka telewizyjna.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska język polski mowa

17 września 1939 na Kresach Wschodnich. Inwazja sowiecka na Polskę

Armia Czerwona, przekraczając 17 września 1939 roku granice Polski, złamała obowiązujący pakt polsko-sowiecki o nieagresji. - Strach i niepewność zapanowały bardzo szybko. Wiadomo było, że prędzej czy później Polacy zostaną deportowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Warlikowski, autor książki "Polacy w sowieckich łagrach. Nie tylko Kołyma. Wspomnienia i dokumenty".
Zobacz więcej na temat:  tradycja ZSRR II wojna światowa

Tradycja i kultura Kresów

Sowiecka inwazja na Polskę 17 września 1939 roku niosła za sobą nie tylko konsekwencje polityczne i wojskowe, ale również, a może przede wszystkim społeczne. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię. Zniszczone zostały tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zwanych Kresami.
Zobacz więcej na temat:  Kresy II Rzeczpospolita Lublin tradycja

Królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke w Muzeum Żup Krakowskich

Wystawa "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke" w Wieliczce prezentuje wyjątkowej urody i szczególnej wartości wyroby złotnicze należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Ekspozycję, której patronuje Program 1 Polskiego Radia, przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.  
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka wystawa złoto Wawel

Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Zwycięska bitwa w kraju Dziadoszan stoczona 1 września 1015 roku była sukcesem Bolesława Chrobrego. Kronikarz Thietmar wspomina ją jako klęskę cesarza Henryka II. Wojskami niemieckimi dowodził margrabia Geron II. Wojsko Chrobrego, dzięki zręcznym manewrom łuczników, zniszczyło straż nieprzyjaciela. Jak w średniowieczu prowadzono wojny, czemu służyły rozejmy i co decydowało o zwycięstwach?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze HISTORIA Bolesław Chrobry Mieszko II Mieszko I

Wojna obronna 1939 roku z perspektywy czasu

Kampania wrześniowa 1939 roku, czyli obrona terytorium Polski przed atakiem wojsk III Rzeszy, była początkiem II wojny światowej. Żołnierze Września są w tradycji historycznej symbolem heroicznych obrońców z bezprzykładną determinacją stawiających czoło wielokrotnie liczniejszym siłom wroga (obrona Westerplatte, bitwa pod Wizną). Ich klęska, niewola i - w przypadku oficerów Wojska Polskiego w niewoli sowieckiej - śmierć nadaje im rys szczególnie tragiczny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Niemcy Rosja

Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu

Batalie, bitwy i potyczki zmieniały bieg historii naszego kraju. Były zapisem triumfów i wielkich klęsk. Walczyliśmy na terenie Polski i poza nią, w bitwach ratujących Europę (pod Wiedniem czy Monte Cassino), a w czasach zaborów, ubrani w obce mundury, pod obcym sztandarem. Warto przypomnieć dzieje oręża polskiego i wybitnych wodzów różnych epok, którzy zapisali się w historii.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem historia Polski

"Wyrazisty symbol monarchii". Prof. Kraszewski o bazylice św. Dionizego w Saint-Denis

Opactwo i bazylika św. Dionizego w podparyskim Saint-Denis to jeden z najważniejszych zabytków Europy. W gotyckiej świątyni znajdują się częściowo puste grobowce władców, które tworzą kamienną opowieść o dziejach Francji, jej chwale i upadku. To również wyjątkowy pomnik historii, który cudem ocalał po grabieży w czasach rewolucji francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Francja Rewolucja Francuska