Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

"Kopernik odkrywany". Nasza wiedza o wybitnym astronomie w świetle ostatnich badań

550. rocznica urodzin wielkiego astronoma jest okazją do naukowych podsumowań, które zostaną przedstawione podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W czasie czterech sesji, które zaplanowane są w różnych miastach Polski od lutego do września, omawiane będą zagadnienia związane z biografią Kopernika i jego dokonaniami w dziedzinie astronomii, ekonomii oraz medycyny.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia łyżwy Toruń

Smok wawelski i lisowicja bojani. Niezwykła wystawa w Warszawie

Dawne wyrobisko nieczynnej cegielni w Lisowicach na Śląsku okazało się prawdziwym paleontologicznym eldorado. Nieco ponad dekadę temu odkryto tam szczątki drapieżnego gada sprzed 210 mln lat i nazwano go smokiem wawelskim. Z kolei kilka lat temu światło dzienne ujrzały kości, pochodzącej z tego samego okresu, roślinożernej lisowicji bojani.
Zobacz więcej na temat:  paleontologia odkrycia i ciekawostki NAUKA dinozaury

Filip IV Piękny. "Król z żelaza" przeklęty przez templariuszy?

Był jednym z najważniejszych władców średniowiecznej Francji. By zrealizować swoje ambitne plany budowy skonsolidowanego państwa, potrzebował jednak sporo pieniędzy. Nie wahał się zatem obłożyć duchowieństwo podatkami, a potem skonfiskować majątek zakonu templariuszy. Jakub de Molay - wielki mistrz zakonu - skazany w 1314 roku na spalenie na stosie, miał rzucić klątwę na króla i jego ród.
Zobacz więcej na temat:  Francja templariusze

Tell Brak - jedno z najważniejszych miast północnej Mezopotamii

Tell Brak (starożytne Nagar) to rozległe stanowisko archeologiczne, które kryje pozostałości jednego z najważniejszych miast północnej Mezopotamii. Miejsce to zostało zasiedlone już 6 tys. lat p.n.e. Pierwsze wykopaliska w latach 30. XX wieku prowadził tam sir Max Mallowan - mąż Agathy Christie. Od kilkunastu lat w brytyjskiej ekipie kontynuującej prace jest polski bioarcheolog - prof. Arkadiusz Sołtysiak z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zobacz więcej na temat:  archeologia starożytność odkrycia i ciekawostki

Miasto starsze, niż przypuszczano. O odkryciach archeologów w Gdańsku

Odkrycia archeologiczne w piwnicach budynku dawnego magistratu miejskiego - dziś siedzibie Muzeum Gdańska, potwierdziły, że początki miasta sięgają roku 930. Już 25 lat temu na tę datę wskazywały pierwsze badania dendrochronologiczne prowadzone w innych pomieszczeniach podziemi. Jesienią 2022 roku odkryto kolejne, świetnie zachowane pozostałości wału drewnianego. Potwierdza to, że Gdańsk powstał 60 lat wcześniej, niż mówi o tym pierwsza wzmianka historyczna.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk archeologia

Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego

Już w IV w. - nad grotą, w której przyszedł na świat Jezus i gdzie oddali mu pokłon Trzej Królowie - wybudowana została bazylika Narodzenia Pańskiego. Inicjatorką wzniesienia tego sanktuarium była Helena - matka cesarza Konstantyna. Jej życie pełne było niespodziewanych i dramatycznych wydarzeń. Jak to się stało, że córka właściciela zajazdu w Bitynii została po latach najpotężniejszą kobietę Imperium Romanum?
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Jezus Chrystus Konstantynopol Palestyna święta helena