Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Jak kształtował się wizerunek zakonu krzyżackiego?

Zakon Szpitala NMP Domu Niemieckiego w Jerozolimie to jeden z trzech najważniejszych zakonów rycerskich epoki średniowiecza. Na przestrzeni dziejów stał się istotną częścią tradycji narodowych Polski, Litwy i Niemiec. Jego dzieje obrosły w szereg mitów, stereotypów, interpretacji i reinterpretacji. Próbę zmierzenia się z nimi podjęło Muzeum Zamkowe w Malborku na wystawie pt. "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Malbork Krzyżacy

Pałac Kazimierzowski. Jakie tajemnice skrywają jego piwnice?

Pałac Kazimierzowski to budynek o długiej historii, a jego piwnice to unikatowa tkanka architektoniczna. Budynek powstał na początku XVII w. jako rezydencja królewska, a po 150 latach - decyzją króla Stanisława Augusta - został przeznaczony na siedzibę Szkoły Rycerskiej. - Najprawdopodobniej to najstarsze podziemia pałacowe w Warszawie - mówi prof. Ewa Wichrowska. 
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Pałac Kazimierzowski

Giovanni Battista Jacobelli, czyli dylematy włoskiego emigranta w Polsce

420 lat temu urodził się Giovanni Battista Jacobelli, który jako 22-letni utalentowany muzycznie młodzieniec trafił z Rzymu do Polski na dwór Zygmunta III Wazy. W jego historii, którą zrekonstruował historyk Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Wojciech Tygielski, pobrzmiewa ciągły dylemat: kontynuować atrakcyjną finansowo karierę w Polsce, czy powrócić w rodzinne strony?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Giovanni Battista Jacobelli

Jaćwingowie. W Puszczy Augustowskiej odnalezione ich najważniejsze cmentarzysko?

Jaćwingowie byli jednym z plemion bałtyjskich, zamieszkującym w średniowieczu pogranicze Polski, Litwy i Białorusi. Zniknęli z areny dziejów pod koniec XIII wieku. Dlatego też naukową sensacją było zlokalizowanie w Puszczy Augustowskiej nekropolii, która może być największym i najważniejszym cmentarzyskiem społeczności jaćwieskiej.
Zobacz więcej na temat:  Europejskie Dni Dziedzictwa Suwalszczyzna

Wieluń - polska Guernica. Okrutne zbrodnie wojenne na mieszkańcach miasta

II wojna światowa rozpoczęła się w piątek 1 września o godz. 4.45 atakiem na Westerplatte. Jednym z pierwszych celów niemieckiego uderzenia był także przygraniczny, 16-tysięczny Wieluń. Niektórzy historycy uważają nawet, że zrzucenie bomb na to nie mające znaczenia strategicznego miasto wyprzedzało o kilka minut ostrzelanie polskiego wybrzeża.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa 1939 Wieluń Westerplatte