Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Świat z perspektywy Imperium Rzymskiego. O niezwykłości dzieła Pliniusza Starszego

Dwa tysiące lat temu urodził się Pliniusz Starszy - autor monumentalnej "Historii naturalnej". W swoim dziele zawarł około 20 tysięcy informacji ze wszystkich ówczesnych dziedzin wiedzy, od astronomii, geografii, zoologii po m.in. anatomię, botanikę i mineralogię. To właśnie w jednej z ksiąg tej pracy odnajdujemy passus relacjonujący wyprawę rzymskiego ekwity po bursztyn nad Bałtyk.
Zobacz więcej na temat:  Tybet Pliniusz starożytność

Czy południowo-wschodnia Turcja jest kolebką ludzkiej cywilizacji?

Na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać wystawę fotograficzną, która pokazuje rezultaty prac wykopaliskowych na terenie kilku stanowisk z południowo-wschodniej Turcji, m.in. ze słynnego Göbekli Tepe. Stanowiska te datowane są na ok. 10 tys. lat przed naszą erą, kiedy ludzie zmieniali tryb życia na osiadły i tworzyli przy tym wspaniałe kamienne konstrukcje. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Turcja archeologia

Muzeum Azji i Pacyfiku świętuje swoje pięćdziesięciolecie

W 1973 roku powstało Muzeum Archipelagu Nusantary, prezentujące indonezyjską kolekcję Andrzeja Wawrzyniaka - dyplomaty i podróżnika, który przekazał swoje prywatne zbiory państwu. Trzy lata później ekspozycja poszerzyła się o obiekty z innych regionów Azji i została przemianowana na Muzeum Azji i Pacyfiku. Kim był założyciel tej placówki?
Zobacz więcej na temat:  Azja Wschodnia Azja Centralna Indonezja Muzeum Azji i Pacyfiku Andrzej Wawrzyniak Karolina Krzywicka

Aleksandra Piłsudska - działaczka niepodległościowa i strażniczka ogniska domowego

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej - drugiej żony Józefa Piłsudskiego, działaczki niepodległościowej, która zmarła w Londynie dokładnie 60 lat temu, 31 marca 1963 roku. Była kobietą niezwykłej odwagi, która na początku XX wieku brała udział w akcjach zbrojnych PPS-u, a po wybuchu I wojny światowej służyła w Legionach Polskich jako komendantka kurierek legionowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Aleksandra Piłsudska Historia - ludzie

Asyryjski bibliofil. O niezwykłym księgozbiorze króla Aszurbanipala

Dla wielu osób najsłynniejszą biblioteką starożytności są zbiory w Aleksandrii. Ma ona jednak godną konkurentkę, starszą o niemal 400 lat. Świat dowiedział się o niej w połowie XIX wieku, kiedy brytyjski archeolog Austen H. Layard odkrył ruiny pałacu w Niniwie, a w nim pomieszczenia z setkami glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Liczą one sobie 2700 lat i stanowią jeden z najstarszych zbiorów bibliotecznych w historii.
Zobacz więcej na temat:  archeologia starożytność odkrycia i ciekawostki

"Miasto na sercu" w delcie Nilu. O niezwykłych odkryciach polskich archeologów

Historyk Herodot nazywał Egipt "darem Nilu". Geografia tej rzeki stała się poniekąd podstawą wydzielenia pierwszych struktur państwowych tego regionu - Górnego i Dolnego Egiptu. Drugi z tych obszarów obejmował tereny delty Nilu. Powstały tu ważne ośrodki państwa faraonów: m.in. Sais, Bubastis, Awaris, Tanis, które od lat badane są przez specjalistów z różnych krajów, w tym Polski. Warto nadmienić, że odkrycia polskich archeologów stały się przełomem w badaniu pozostałości starożytnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt starożytność

1,5% dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od kilkunastu lat ma status organizacji pożytku publicznego i jak co roku ubiega się o wsparcie podatników w postaci przekazania przez nich półtora procent swojego podatku. Fundusze w ten sposób pozyskane przeznacza w całości na dofinansowanie Programu START, który jest najstarszym programem stypendialnym dla młodych naukowców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej podatki 2023 Dwójka