Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Polityka wschodnia Węgier. "Orban stawia na pragmatyzm"

- Viktor Orban bardzo silnie rozwija sieć konsulatów handlowych, przedsiębiorstw gospodarczych w innych krajach. Ewidentnie ten priorytet jest gospodarczy i pragmatyczny - mówił na antenie Jedynki Grzegorz Górny. Publicysta tygodnika "Sieci" opowiedział o stosunkach Węgier z krajami Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Górny Krzysztof Renik papież Franciszek Łotwa Węgry Ukraina Unia Europejska Wielka Brytania Brexit Europa ŚWIAT Viktor Orban Rosja Kościół katolicki

Święty buntownik

450 lat temu urodziło się dziecko, które wymknęło się schematom, kontroli rodziców i ówczesnym zwyczajom. Od początku uważane za nieposłuszne, paradoksalnie zostało patronem młodzieży i studentów. Jego wspomnienie obchodzimy 18 września, a rok 2018 został ogłoszony ogólnopolskim Rokiem św. Stanisława Kostki z Rostkowa. W Familijnej Jedynce przypominamy postać tego niezwykłego chłopca.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

Bracia mniejsi - Bracia więksi!

Kucharze, strażacy, malarze, lekarze. Zegarmistrzowie i prawnicy. Pomocni , konkretni. Bez nich wiele spraw w zakonach i poza nimi, po prostu nie funkcjonowałoby. Rezygnują z funkcji kapłanów, a zdarza się, że z wielkich karier w doczesnym świecie.  Wybierają bycie bratem zakonnym. Z jakich powodów? Opowiedzą nam o sobie, wpuszczą do swojego świata, abyśmy mogli lepiej ich zrozumieć. O tych, co „zawsze w cieniu, zawsze potrzebni…” opowiedzą bohaterowie Familijnej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

Walka o pokój?

Kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej 1 września to data, która nawiązuje do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju. Na ten dzień wyznaczono więc otwarcie Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. W Familijnej Jedynce mówiliśmy o pokoju w sercach poszczególnych ludzi, w rodzinie, w mieście, państwie, na świecie. O pokoju rozumianym jako wewnętrzny spokój serca, ale także w rozumieniu militarnym.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

Przeciętne - nieprzeciętne rodziny

Rodzinne muzykowanie, wspólne posiłki, wypady na wakacje oraz inicjatywy, w które angażują się wszyscy, a może zabiegani rodzice poświęcający się pracy, osamotnione dzieci, coraz częściej szukające rozrywki w grach komputerowych lub alkoholu... Jak wygląda dzisiaj polska rodzina? Będziemy o tym rozmawiać w Familijnej Jedynce tuż przed rozpoczęciem IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

Dzieje Biskupstwa Polowego

15 sierpnia to święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W roku 100–lecia odzyskania Niepodległości powiemy również o 100–leciu Biskupstwa Polowego, które pomimo ponad 90-letniej historii miało tylko pięciu biskupów.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość śmierć

Fotografowanie niewidocznego. Jak uwiecznić wiarę?

Różnego rodzaju wydarzenia religijne - nie tylko największe, jak spotkania wiernych z papieżem, ale także mniejsze uroczystości, czyli wszelkiego rodzaju chrzty czy odpusty - są polem pracy fotografów. Jak zrobić w takich warunkach dobre zdjęcie, ujmujące subtelności wiary, a przy tym być aktywnym uczestnikiem wydarzenia, który nie przeszkadza innym w godnym przeżywaniu spotkania z Bogiem? O tym w audycji Kwadratura Kultury mówił Janusz Rosikoń, fotograf. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA fotografia religia