Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Watykan uznał heroiczność cnót kardynała Wyszyńskiego

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kardynała Stefana Wyszyńskiego. – To ważny etap – mówił w Gorącym Temacie ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Prymasowi Tysiąclecia przysługuje odtąd tytuł „Czcigodnego Sługi Bożego”. Do beatyfikacji niezbędne jest już tylko uznanie cudu za jego wstawiennictwem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stefan Wyszyński chrześcijaństwo

Sprawa ks. Bonieckiego. Granice otwartości i posłuszeństwa w Kościele

Ks. Adam Boniecki utracił przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, ma jedynie możliwość współpracy z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Nie milkną komentarze po tej decyzji prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów. O granicach otwartości i posłuszeństwie w Kościele mówili w audycji W Gruncie Rzeczy publicyście – Tomasz Wiścicki i Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Adam Boniecki Kościół chrześcijaństwo

I Światowy Dzień Ubogich

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół ekumenizm

Znaki naszej wiary

Spotykamy je wszędzie: na skrajach wsi, pośród ciszy leśnych duktów. Otoczone falującym zbożem na polach, w przydomowych ogrodach, czy nad strumieniami stanowią stały element polskiego krajobrazu. Przede wszystkim są jednak znakiem wiary naszych przodków. Czym są polskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne? Jaka jest ich historia i czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół ekumenizm

Gietrzwałd - miejsce objawień maryjnych sprzed 140 lat

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii. Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się objawić w sumie 160 razy. O objawieniach w Gietrzwałdzie mówił w audycji Wszystko Jest Historią brat Grzegorz Filipiuk (rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów).
Zobacz więcej na temat:  historie historia Polski Kościół chrześcijaństwo