Polskie Radio
Section05

kino

Sebastian Fabijański: "Powstaniec 1863" to dla mnie film symboliczny

- Ten film przyszedł do mnie w bardzo trudnym momencie życia, kiedy dominował u mnie smutek i poczucie odrzucenia. Dostałem do zagrania rolę człowieka potrzebnego. I to było bardzo kojące - opowiada Sebastian Fabijański, który w filmie "Powstaniec 1863" wciela się w postać księdza generała Stanisława Brzóski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM film polski KULTURA Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Adam Smolarek

Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Lech Majewski reżyser film polski kariera Jakub Kukla KULTURA Hollywood Dwójka Milosz Forman

Film "Powstaniec 1863" wchodzi do kin. "Dla takich historii powstała kinematografia"

Na ekrany kin wchodzi pierwszy od ponad 30 lat film fabularny "Powstaniec 1863" powiadający o powstaniu styczniowym. - Dla takich historii jak historia ks. Stanisława Brzózki stworzona została kinematografia - mówił na antenie Jedynki Sebastian Fabijański, wcielający się w filmie w postać ks. Brzózki. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Martyna Podolska historia Polski Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Daniel Olbrychski Tadeusz Syka

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr Juliusz Machulski KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

"Chciałem, aby każdy mój film był inny". Radiowe wspomnienia Janusza Majewskiego

– Zawsze pociągało mnie to, co można było opowiedzieć z jakimś dodatkiem humoru, ale starałem się nie zeskorupieć w jakimś gatunku, nie stać się zaszufladkowanym specjalistą od komedii czy dramatu – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia Janusz Majewski. Znakomity reżyser filmowy i scenarzysta, autor m.in. "Zaklętych rewirów", "C.K. Dezerterów", zmarł w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski film polski Lwów II wojna światowa PRL literatura reżyser wspomnienie

26 stycznia do kin wchodzi "Kos", zdobywca Złotych Lwów. To będzie kościuszkowski film akcji

26 stycznia do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  film polski Tadeusz Kościuszko

Zmarł Janusz Majewski - reżyser filmów "Zaklęte rewiry" i "C.K. Dezerterzy"

Nie żyje Janusz Majewski, reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, a także wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do jego najważniejszych filmów należą "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów" czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). 
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski reżyser film polski odeszli 2024 KULTURA FILM

26 stycznia do kin wchodzi "Kos", zdobywca Złotych Lwów. To będzie kościuszkowski western

26 stycznia do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM SZTUKA KULTURA społeczeństwo

"Gdzie znalazł Pan tak doskonałego scenarzystę?". 51 lat od premiery "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy

Jak głosi anegdota, po obejrzeniu "Wesela" Andrzeja Wajdy Elia Kazan miał go zapytać, gdzie znalazł tak doskonałego scenarzystę. Co sprawiło, że arcypolski dramat Stanisława Wyspiańskiego, który wydawał się być stworzony jedynie dla teatru w swojej filmowej wersji wprawił w zachwyt jednego z najwybitniejszych twórców amerykańskiego kina?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Andrzej Wajda Stanisław Wyspiański FILM

"Witajcie w naszej bajce". 12 niezapomnianych piosenek z "Akademii Pana Kleksa"

Nawet jeśli się nie bardzo pamięta, co działo się w świecie pana Kleksa, kojarzy się piosenki z filmu na podstawie tej słynnej książki Jana Brzechwy. Przegląd tych utworów może stać przewodnikiem po filmowej "Akademii pana Kleksa". Zwłaszcza że najnowsza kinowa wersja "Akademii" również do niektórych tych piosenek nawiązuje.
Zobacz więcej na temat:  Akademia Pana Kleksa Krzysztof Gradowski muzyka filmowa Piotr Fronczewski poezja Jan Brzechwa bajki