Polskie Radio
Section05

kino

"Chleb i sól" w kinach. Damian Kocur: przemoc jest obok nas

- Tematem filmu jest przede wszystkim przemoc wobec słabszych, czy są to mniejszości seksualne, czy mniejszości etniczne. Przemoc jest obok nas, może nas zainfekować. Nikt nie jest na nią zimmunizowany, odporny. Może stać się ofiarą, może stać się oprawcą - mówi Joannie Sławińskiej Damian Kocur, którego pełnometrażowy debiut "Chleb i sól" otrzymał nagrodę specjalną jury konkursu Orizzonti podczas 79. festiwalu w Wenecji. Obraz doceniono także nagrodami dziennikarzy, jury młodzieżowego i Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  film polski Joanna Sławińska Damian Kocur przemoc agresja

Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku

- Wydaje mi się, że w środowisku osób piszących o kinie ta Nagroda im. Bolesława Michałka jest bardzo ceniona. Pozwala ona bowiem przyjrzeć się bliżej książkom, które zwykle trafiają do wąskiego grona filmoznawców, historyków kina, czasem kinomanów. Tutaj mogą one natomiast starać się o szersze grono czytelników. Laureaci tych nagród to naprawdę najważniejsi polscy filmoznawcy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka FILM Piotr Gociek Adriana Prodeus

III Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Piotr Legutko: ludzie chcą oglądać dokument

- Od 15 lat działa kanał TVP Historia, który od momentu, gdy pojawił się na antenie, zaczął się specjalizować w produkcji i zamawianiu dokumentów historycznych. Można powiedzieć, że stworzyliśmy taki gatunek, jakim jest dokument historyczny, w tej chwili mamy know-how, jak to się powinno robić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM telewizja

"Barwy ochronne" Zanussiego. Kino moralnego pojedynku

28 stycznia 1977 roku premierę miały "Barwy ochronne", jedno ze sztandarowych dzieł kina moralnego niepokoju. Obok m.in. "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy i "Aktorów prowincjonalnych" Agnieszki Holland film Krzysztofa Zanussiego stał się jedną z iskier przemian społecznych, które doprowadziły do przełomu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Andrzej Wajda FILM film polski KULTURA PRL Gdańsk Zbigniew Zapasiewicz HISTORIA

"IO" nominowane do Oscara. "Na tle konkurencji nasz film jest bezkompromisowy"

- To wielka radość, że tak ważna postać polskiego kina dostaje tę nominację. Przez wszystkie te lata Jerzy Skolimowski obronił swój niepowtarzalny głos w kinie i to chyba jest jego największa siła. Oglądając ten film, można mieć wrażenie, że nakręcił go ktoś niebywale młody, odważny, niebojący się zabrać radykalnego głosu w ważnej sprawie - mówił aktor Mateusz Kościukiewicz o nominowanym do Oscara filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jerzy Skolimowski Jan Pachlowski FILM Mateusz Kościukiewicz Oscary

Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
Zobacz więcej na temat:  Złote Globy Dwójka Adriana Prodeus Piotr Gociek reżyser FILM